Norské úřady rozhodly: Eva Michaláková ztrácí oba syny

Eric Drooker

Norské úřady posílají mladšího syna českých rodičů Michalákových do adopce. Ke staršímu ztrácí matka podle rozhodnutí rodičovská práva. Uvedla to dnes Česká televize. Mladšímu Davidovi je šest let, staršímu Denisovi deset. Norská sociálka odebrala rodičům děti v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání, ta se ale nepotvrdila.

Eva Michaláková v loňském roce požádala o přezkoumání celého případu a vrácení synů do péče. Záležitostí se zabývala norská krajská komise. Po aktuálním rozhodnutí zbývá matce ještě Evropský soud pro lidská práva, který ovšem její dřívější stížnost nepřijal.

Celá kauza začala v březnu 2011. V té době se obrátili pracovníci norské mateřské školy, kam tehdy pětiletý a dvouletý chlapec chodili, na místní odbor sociálněprávní ochrany dětí. Pracovnice školky měly podezření na bití a sexuální zneužívání. Úřady se poté rozhodly děti po měsíci a půl od oznámení rodině odebrat a umístit je do pěstounské rodiny. Matka je mohla navštěvovat každý týden. Později však byly děti rozděleny do dvou rodin a styk matky s dětmi byl výrazně omezen. V květnu 2011 následovala dvě trestní oznámení, která začala prověřovat policie. Obě byla v roce 2013 odložena, aniž by policisté někoho obvinili.

„Norské rozhodnutí je jednoznačně v rozporu s mezinárodními normami a principy na ochranu dětí. Současně je důkazem selhání dosavadní strategie českých úřadů a vlády, v jejíž pomoc Eva Michaláková doufala,“ komentoval rozhodnutí norských úřadů právní zástupce Michalákové Pavel Hasenkopf. Norská komise se podle něj obává, že matka by v případě zachování rodičovských práv mohla pěstounskou rodinu obtěžovat podáváním dalších návrhů na vrácení mladšího Davida.

Právní zástupci Evy Michalákové budou českou vládu žádat, aby jménem České republiky podala stížnost na Norsko před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku. Důvodem by byly systémové nedostatky v oblasti ochrany práv dětí a biologických rodin. Takové řízení, jehož právním základem by byl článek 33 úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, by bylo podle nich historicky první žalobou svého druhu ze strany ČR.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který přes rok usiluje o navrácení synů matce, žádá kvůli případu o vyhoštění norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové z České republiky a přerušení diplomatických vztahů s touto zemí. „Norsko ukradlo české matce děti. Je to nevídané a připomíná mi to nacistické postupy. Obracím se na premiéra Bohuslava Sobotku, aby přerušil diplomatické vztahy s Norskem, a budu žádat o okamžitý odchod norské velvyslankyně,“ uvedl Zdechovský.

Na Zdechovského reagoval podle Práva šéf šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který to nepovažuje za dobrý nápad. „K takovému zásadnímu kroku jako přerušení styku s Norskem nenastal čas,“ řekl. Podobně se vyjádřil také předseda ODS Petr Fiala: „Je to gesto, které nikomu nepomůže.“

Oproti tomu prezident Miloš Zeman se přiklání k vyhoštění norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové z České republiky. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že to podle něj „není úplně špatný nápad“. Jediným řešením je podle prezidenta Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Eva Michaláková ztrácí rodičovská práva k oběma svým dětem, mladšího syna navíc norské úřady posílají do adopce.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) již v září uvedla, že rodina nevyužila v minulosti řadu rad, které jí dal český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Přesto považuje rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího z chlapců za velmi tvrdé. „Jsem velice zvědavá na jeho odůvodnění v rozsudku, který ovšem ještě není přeložen z norštiny,“ okomentovala pro Právo.

Eric Drooker

K celé záležitosti se vyjádřil také Petr Mach (Svobodní): „Jsem v šoku! A jsem rozezlený na českou vládu, že už dávno své vlastní občany nevzala pod diplomatickou ochranu. To je přímo skandální selhání našeho státu. Je nejvyšší čas, aby česká vláda požádala norskou vládu o vydání českých občanů Davida a Denise Michalákových do ČR. Mluvil jsem o tom s norským velvyslancem v Bruselu a ten mi řekl, že je to jediná možnost, jak by mohla matka získat své děti zpět. Zjišťujeme, jak můžeme paní Michalákové pomoci, takhle to prostě nesmí skončit.“

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) si pozval na dnešek norskou velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou, aby jí tlumočil rozhořčení kvůli případu bratrů Michalákových. Novinářům řekl, že považuje rozhodnutí o odebrání rodičovských práv Michalákovým za nehorázné vzhledem k dřívější dohodě.

Celé kauze jsme věnovali velmi podrobně již dříve:

Eric Drooker Eric Drooker Eric Drooker Eric Drooker Matka odebraných dětí Eva Michaláková (Profimedia)

Ke kauze se již začínají vyjadřovat přední čeští politici:

 

1a1

1b1

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články