Norsko spolu s Velkou Británií dodají Ukrajině speciální mikrodrony

Mikrodron Black Hornet v akci (Corporal Daniel Wiepen / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Mikrodron Black Hornet v akci | FOTO: Corporal Daniel Wiepen / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Norsko a Velká Británie oznámily, že dodají Ukrajině zásilku speciálních mikrodronů Black Hornet Nano v celkové ceně 9 milionů dolarů. Dodávka je přímou reakcí na žádost ukrajinské strany o tyto drony.

Součástí dodávky budou systémy Black Hornet s náhradními díly, doprava a také školení pro jejich obsluhu. Celá akce bude financována prostřednictvím britského fondu, do kterého Norsko přispělo částkou 400 milionů korun.

()

Dron Black Hornet je zařízení norské konstrukce, které je určeno pro průzkum a také k zaměřování palby. Je ve výzbroji celé řady členů NATO, včetně Armády České republiky.

Podle norského ministra obrany Bjorna Arilda Grama je Black Hornet snadno ovladatelný, spolehlivý, obtížně detekovatelný a zvláště vhodný pro boj v městských oblastech.

Fond také pořídí protidronový systém za přibližně 100 milionů norských korun. Jako takový systém byl vybrán Nightfighter od britské SteelRock Technologies.

Black Hornet je de facto miniaturní vrtulník vyvinutý norskou společností Prox Dynamics. Na délku měří pouze 168 mm, průměr rotoru je 123 mm a hmotnost 33 gramů. Dron dokáže létat rychlostí až 21 km/hod., ve vzduchu vydrží 25 minut a jeho zabezpečené komunikační systémy mají dosah 2000 metrů. Dron je vybaven hlavicí se senzory tvořenými dvojicí denních kamer a jedné termovizní kamery. Kamery pro denní sledování mají rozlišení videa 640×480 pixelů a fotek 1600×1200 pixelů, v případě termovize je video i fotky v rozlišení 160×120 pixelů. Senzorová hlavice se dá samozřejmě vyměnit za jiné potřebné zařízení, takže dron může být v případě potřeby vybaven například hlavicí s LED diodami, pokud má prozkoumávat třeba tunel či jeskyni. Díky GPS zvládne dron létat po předem naplánované trase a automaticky sledovat konkrétní místo, a to i při ztrátě či rušení signálu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články