Notre-Dame: zkáza ohněm mohla být mnohem horší, než se dosud tušilo

Pompiers de Paris

List New York Times rozsáhle zrekonstruoval události v den požáru katedrály Notre-Dame v Paříži. Je patrné, že tehdy došlo k současnému výskytu několika událostí, které zpozdily zásah hasičů, ale také víme, že následky mohly být  mnohem horší.

Společnost Elytis, která byla zodpovědná za monitorování složitého požárního systému, musela v osudový den prodloužit směnu na dvojnásobek, protože neměla lidi na vystřídání. Tak došlo k tomu, že příslušný pracovník byl ve službě od sedmi hodin ráno a požár vypukl krátce po 18 hodině večer.

Varovný systém také podal zprávu, která byla obtížně interpretovatelná, protože to byla jen kombinace čísel a písmen a zpráva také udala špatné místo, které by bylo třeba zkontrolovat a to zákristii. Oheň se však mezitím šířil v dřevěných trámech střechy. Zaměstnanec odpovědný za varovný systém nezavolal hasičům, ale snažil se uvědomit svého šéfa, což se mu nejdřív nepovedlo. Teprve potom se povedlo místo požáru lokalizovat.

Plameny zuřily v této době už 30 minut. To bylo velké zpoždění, protože když se hasiči se třech stovkách úzkých schodů probojovali nahoru, kvůli ohni museli ustoupit.

Nakonec se do plamenů vydala malá skupina. Největší obavy vzbuzovalo nebezpečí, že by se mohla zhroutit severní věž kostela. Pak hrozila řetězová reakce: osm obrovských zvonů věže je zavěšeno na dřevěné konstrukci a kdyby se zhroutila, proletěly by zvony zdivem věže a ta by se rozpadla. To by vedlo k nestabilitě a pádu jižní věže.

Díky odvaze hasičů, kteří se dostali do jižní věže, bylo možné na protější věž z hadic stříkat vodu. První skupina hasičů odmítla operaci kvůli nedostatku únikových možností, druhý tým se však odvážil nahoru.

Z plošiny mezi oběma věžemi členové skupiny nakonec pronikli do již hořící severní věže a jen díky tomuto zákroku se povedlo katedrálu zachránit. Nicméně hlavní francouzský architekt pro historické budovy Philippe Villeneuve varuje, že klenba Notre-Dame by se mohla zhroutit kdykoli.

Co vedlo letošního 15. dubna k požáru není stále jasné, ale podle vyšetřovatelů nešlo o trestný čin. Stále je ve hře teorie, že by mohlo jít o porušení zákazu kouření na stavbě ze strany dělníků, kteří na katedrále pracovali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner