Nouzový stav? Berlička neschopné vlády

Přeseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek (FORUM 24)

Přeseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek | FOTO: FORUM 24

Podnikatelské odbory poslaly všem poslancům Parlamentu ČR výzvu se žádostí, aby nepodpořili prodloužení nouzového stavu, o které je vláda tento týden požádá.

Vláda naprosto nezvládá krizové řízení. Nouzový stav má jen maskovat neschopnost premiéra a jeho ministrů. Vláda používá nouzový stav jako bič na živnostníky a drobné podnikatele a řeší jím svou bezradnost při řízení země v krizi. Nouzový stav dává do rukou několika ministrů ohromnou pravomoc, kdy mohou bez jakékoli kontroly omezovat základní práva občanů a měnit zákony ve svůj prospěch. Podnikatelské odbory důrazně protestují proti dalšímu prodloužení nouzového stavu a vyzývají poslance Parlamentu ČR, aby tento záměr vlády nepodpořili.

Živnostníci a podnikatelé mají právem obavy z dalších omezení, která jim znemožní pracovat a připraví je o zdroj příjmů. Vláda v nouzovém stavu bude opět vše řešit jen celoplošnými restrikcemi, zákazy a příkazy, místo aby se zaměřila na cílenou a sofistikovanou ochranu ohrožených skupin obyvatel. Česká republika není v krizi, ani ve válce. Procházíme krizí nikoli apokalyptických rozměrů, k jejímuž řešení stačí, aby vláda stát v krizi zodpovědně a racionálně řídila. Místo toho vláda svým chaotickým jednáním a absencí pragmatické a otevřené komunikace s občany vytváří ve společnosti atmosféru strachu a ignorováním potřeb občanů a podnikání vleče zemi do ekonomické krize. Vláda krizi nezvládá, vláda krizi vytváří.

Nouzový stav navíc vláda využívá k tomu, aby posílila vliv velkých korporací. Premiér a ministři v nouzovém stavu nasměrovali kupní sílu posílením kapitálu, dotacemi a finanční pomocí státu k velkým korporacím a holdingům. Paradoxně některé z nich členové vlády buď přímo vlastní, či ovládají, a zatímco země chudne a statisíce občanů se ocitají v existenční nouzi, premiér vlády a několik lidí a skupin kolem něj v krizi extrémně bohatnou. Prolongace nouzového stavu by jen dál zásadním způsobem narušovala férovost a prohlubovala nerovnost podnikatelského prostředí.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. – mají více než 12 500 členů a po Hospodářské komoře jsou největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Autor je předsedou výboru Podnikatelských odborů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]