Nouzový stav bez vize a perspektivy, Vánoční výzva a pokrytectví premiéra Babiše

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba ANO) | FOTO: ČTK

Vláda hlasy ANO, ČSSD a KSČM prosadila prodloužení nouzového stavu do 22. ledna. Nenabídla přitom jasnou vizi, jak se dostat ze současné krize, a perspektivu těm podnikatelům, kteří bojují o holou existenci. Když na to opozice zacílila, premiér Babiš ji obvinil z pokrytectví.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (FB Úřad vlády)

Nouzový stav je prodloužen o další měsíc a ministr zdravotnictví Jan Blatný už oznamuje další zpřísnění restrikcí od 27. prosince. Dosavadní strategie selhala, vláda se pohybuje ode zdi ke zdi a pro následující období nemá žádný plán, jak čelit čínskému koronaviru. Ještě nedávno ministři mystifikovali veřejnost výroky o uspokojivém vývoji epidemie a šéf ČSSD Jan Hamáček věštil, že Vánoce budou ve druhém stupni rizika systému PES. Nyní vláda rozhoduje o přeřazení režimu do nejhoršího pátého stupně.

Babišův selský rozum

Rozvolněného PSA ministra Blatného už nikdo nebere vážně. Znovu rozhoduje Babišův „selský rozum“, jak sám rád často zdůrazňuje. Premiér nyní sám sebe v zoufalé snaze o pozitivní zviditelnění postavil do čela týmu, který zajišťuje očkování jakožto „světlo na konci tunelu“. To ovšem vzhledem ke zkušenostem s jeho mikromanažerskými schopnostmi v koronakrizi zavání další velkou blamáží.

Poslanecký blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09 reflektoval dosavadní neschopnost Babišova kabinetu dostat vývoj epidemie pod kontrolu, jeho lži a katastrofální podporu poškozeným, zvláště malým podnikatelům a živnostníkům. Během rozpravy o nouzovém stavu navrhl jako doprovodné usnesení sedmibodovou Vánoční výzvu vládě, kterou představil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Vánoční výzva

Poslanecká sněmovna tímto usnesením vyzývala vládu, aby bezodkladně představila propracovaný strategický plán očkování, a to nejen pro jednotlivé prioritní skupiny:

aby s ohledem na fatální dopady pandemie covid-19 na živnostníky a podnikatele bezodkladně představila formu čerpání avizovaných stoprocentních kompenzací pro uzavřené provozovny v rámci obchodu i služeb,

()

aby nejpozději k 4. lednu 2021 připravila navýšení kompenzačního bonusu z patnácti na dvacet tisíc korun (měsíčně) s účinností od 1. ledna 2021,

aby stávající systém podpor pro podnikatele upravila tak, aby jejich faktické čerpání vyplacení bylo možné ve lhůtě maximálně patnácti dní od doručení žádosti příslušnému úřadu,

aby bezodkladně předložila sněmovně již v září slibovanou novelizaci krizové legislativy, která by jasně upravovala pravidla nouzového stavu a krizového řízení,

aby ministr zdravotnictví upřesnil a zveřejnil aktuální parametry a kritéria, dle kterých je stanovováno skóre PES, zvláště s ohledem na různé podoby testování a další zvolená hlediska,

aby předseda vlády respektoval stanoviska ministra zdravotnictví a věnoval se řízení vlády jako celku.

„Strategii očkování ponechte na odbornících, jedině tak přispějete ke zvýšení již tak vámi otřesené důvěry občanů, tento klíčový faktor zvládnutí celé pandemie,“ uzavírá usnesení výzvou premiérovi.

Neumím být pokrytec

Vánoční výzva ve sněmovně neprošla. Odmítla ji vládní sestava ANO, ČSSD a KSČM, která nese za tragický přístup ke covidové epidemii plnou odpovědnost.

Premiér Andrej Babiš neudržel nervy na uzdě a v reakci na toto usnesení zaútočil na opozici svým už specificky „jakešovským“ způsobem, tedy změtí zmatenosti, papalášské nadutosti a osobní omezenosti.

Eric Drooker

„Nejhorší zážitek v mé politické kariéře. Doufám, koukáte na Čau lidi v neděli. Tam jsem vám definoval, co to je pokrytectví. Vy ale jste tak vycvičení. To je ten… Dneska mi tady kolega Ferjenčík říkal, že jsem se spletl v povolání, protože má pocit, že jsem politik. No, nejsem politik. Dělám politiku, ale neumím tu politiku. Neumím. Neumím být pokrytec,“ zahájil premiér bizarní sentencí.

„Koho vyzýváte? Vždyť jste hlasovali proti rozpočtu. Proti rozpočtu! Takže to je to pokrytectví říkat: Dáme živnostníkům, dáme podnikatelům. To říkáte a děláte pravý opak! Měli jste podpořit ten rozpočet. Takže vy děláte všechno proti nim a ty vaše řečičky tady, však to nikdo nebere vážně. Vy to ani nemyslíte vážně. Vy mě tady chcete školit o čem?“ pokračoval mimoběžným a nesouvisejícím tématem.

„Kdo je to odborník na co? Co je to operace očkování? Víte, co to je operace očkování? Nevíte! Protože jste v životě nic neřídil! Co jste řídil? Jako to, že jste byl ministr? To ministerstvo jede i bez vás. Já jsem něco odřídil v životě. A od momentu, než jsem vstoupil do očkování, teď před chvílí máme nové navýšení vakcín od Pfizeru – 50 tisíc nových na leden,“ obořil se na předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku, který vyzýval vládu k větší podpoře vakcinace a živnostníků zasažených krizí.

Babiš politiku neumí

Babiš má pravdu v tom, že politiku neumí. Obviňovat opozici, že nepodpořila absurdní zadlužovací státní rozpočet postavený na vodě, když předtím vládní koalice odmítla všechny její pozměňovací návrhy, je uvažování mimo reálný svět.

Takovou směsici manažerské nekompetence řídit stát, velikášského jájínkovství, nabubřelé arogance a mezinárodní ostudy kvůli prokázanému střetu zájmů tato země u politika po pádu komunismu ještě nezažila. Zároveň je ovšem premiér pokrytec, protože chyby hledá všude kolem, zejména v opozici bez reálného vlivu, a jeho jedinou obranou je útok.

Za vše hovoří výsledky. Česko dnes patří v boji proti koronaviru mezi nejhorší země na světě, zaostává v testování, trasování a dnes už i v přípravě vakcinace. Na tom žádné křečovité výpady viditelně nervózního premiéra, který situaci dlouhodobě nezvládá, nic nezmění.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]