Nouzový stav bychom zvažovali, kdyby došlo k výpadku zdravotníků, říká Hamáček

ČTK

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Stát zatím pandemii nemoci COVID-19 zvládá, pokud by se ale naplnily kapacity lůžek nebo by chyběl personál, vláda by o nouzovém stavu musela uvažovat. Řekl to dnes ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. 

Zatím vláda vyhlášení mimořádného stavu neplánuje. „Pokud by se ukázalo, že je tam velký výpadek na straně zdravotnického personálu, tak by to znamenalo povolat někoho jiného. A to už by znamenalo nějakou formu mimořádného stavu,“ řekl Hamáček. „Kdyby se ukázalo, že opravdu chybějí lidé, tak bychom museli uvažovat o nějakém mimořádném opatření,“ dodal. Nařídit pracovní povinnost totiž ve standardním režimu nejde.

Podle dat zveřejněných Českou lékařskou komorou bylo k 19. září aktuálně nakaženo koronavirem 259 lékařů, o měsíc dříve měli COVID-19 jen čtyři. Zdravotní sestry byly k 20. srpnu nakaženy tři, teď jich má pozitivní test 433. 

Celková lůžková kapacita zatím podle Hamáčka stačí. Bude záležet na vývoji počtu nakažených. „Kritické scénáře ukazovaly na velký problém někdy v polovině října, tam ale zatím snad nejsme,“ uvedl. „Pokud by to však začalo znovu růst po té exponenciále, tak se bojím, že jsme u nějakého mimořádného opatření dřív, protože to by znamenalo, že nám ta lůžka začnou docházet rychleji,“ dodal Hamáček.

Křivka nárůstu počtu nově nakažených se v posledních dnech zpomalila, pesimistické scénáře se tak podle Hamáčka nenaplňují. Zpomalení šíření epidemie podle ministra ukazuje, že dosavadní přijatá opatření jsou účinná. 

Ministr vnitra také uvedl, že do stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu přizve pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). „Budu kontaktovat pana primátora Hřiba a pozvu ho na jednání stálé pracovní skupiny, protože je tam pár problémů ve vztahu k Praze a budeme je chtít řešit,“ zmínil Hamáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner