Nouzový stav je protiústavní. Je třeba takovému vedení země udělat přítrž

Premiér Andrej Babiš a jeho dvojministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (Úřad vlády)

Premiér Andrej Babiš a jeho dvojministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček | FOTO: Úřad vlády

Vláda žádala sněmovnu šestkrát o prodloužení nouzového stavu. Měla mít tedy šestkrát připraven plán B, pokud by byla vládou kompetentní. Zatím se spoléhala na komunisty. Teď to nedopadlo a vláda je nahá. Nejméně půl roku měla mít připravený plán přechodu na jiný režim. Nemá vůbec nic. Každý, tedy i kraje, musel počítat s tím, že nouzový stav prodloužen nebude. Není pravda, že kraje postavila sněmovna do nečekané situace. Viníkem je jednoznačně vláda.

Právě vláda si musí zajistit ve sněmovně většinu a vést jednání se všemi tak, aby došlo k co nejmenším škodám. Většinu vláda ztratila a s nikým se nebavila. To věděli všichni. Výsledek jednání vlády a hejtmanů (prodloužení úředních hodin, okénka v knihovnách a nezávazné sliby o školství a podmínkách pro živnostníky a obchodníky) je víc než hubený. Co všechny hejtmany spojilo? Padlo na jednání něco, co nevíme, a proto ten výsledek? Tak nám to řekněte, ať to lépe pochopíme. Jinak se ještě víc prohloubí nedůvěra občanů v jakékoli rozhodnutí při řešení pandemie.

()

Školství nejsou pouze prvňáčci, druháci, deváťáci a maturanti. Je to 1,7 milionu žáků a studentů. Všichni ztratili čas a na všech nám musí záležet stejně. Jak to doženou? Recept pro všechny vláda nepředstavila ani ve sněmovně a asi ani hejtmanům. Měsíce výzev a nic, teď to za čtrnáct dní bude? 

Komunisté chtěli za podporu škrty v armádním rozpočtu (oslabení naší pozice v NATO), miliardové obchody s Čínou, dostavbu jaderné elektrárny pro Rusko. Posledním požadavkem byl nákup neprověřené ruské vakcíny Sputnik – premiér Babiš tvrdí, že jsou to lži, komunisté jeden za druhým potvrzují, že s ním o tom jednali.

Významní experti považují obejití sněmovny a okamžité znovuvyhlášení nouzového stavu za protiústavní. Za týden se čeká vyhlášení Ústavního soudu o postupu vlády při uzavírání některých obchodů v rámci nouzového stavu, který ve čtvrtek sněmovna neprodloužila. Proslýchá se, že vláda postupovala protiprávně. Bude se odškodňovat? Doufám, že ano.

Rozhodnutí poslanců o zrušení nouzového stavu padlo. Jak se k postupu hejtmanů a vlády nyní postaví? Jde o ochranu ústavního pořádku, o nic méně. A o to, že je už konečně třeba udělat přítrž tomuto způsobu vedení země.

Jakékoli spojenectví s Andrejem Babišem je zrazování principů demokratické svobodné společnosti. Osud jeho syna a všech, kteří se kdy dali do jeho služeb, by nám měl být dostatečným varováním.

Autorka je senátorka za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]