Nouzový stav může být poslední ránou pro mnoho hospod

Ilustrační foto, zavřená restaurace (Repro ČT)

Ilustrační foto, zavřená restaurace | FOTO: Repro ČT

EET, zákaz kouření, kontrolní hlášení, neustálé kontroly, obrovské pokuty. To vše zavedla vláda Andreje Babiše. Položilo to už stovky hospod po celé zemi. A teď je tu další rána. Vláda vyhlásila zákaz provozu hospod od 20 hodin do šesti do rána. Tedy v době, kvůli které mnoho restaurací, barů a hospod existuje. V době, kdy do podniků chodí návštěvníci. Utrácejí peníze, hospodští mají z čeho žít, z čeho platit nájem, energie, daně, atd.

Tak jako mnoho dalších nařízení a opatření této vlády, jde i v tomto případě o naprostou absurditu. Od šesté hodiny ranní do dvacáté večerní se v restauracích může dít cokoliv. Přeplněno na obědy, jeden člověk nalepený na druhého, půjčování půllitrů, hodování, veselení. A ve 20:00 co? Konec. Protože koronavirus útočí hlavně v noci. Asi.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Kromě toho jde o nesmyslné nařízení – jak může zavřená hospoda kdesi na vsi spasit národ, když metrem v Praze denně projede 1,2 milionu lidí? Pak tu máme ještě rovinu ekonomickou. Z čeho mají ti hospodští platit daně, sociální a zdravotní pojištění? Z čeho mají platit zaměstnance? A z čeho mají žít? Když jim vláda zakázala vydělávat peníze?

O příjmy přijdou, náklady zůstávají stejné. Co s tím? Nic. Vláda jim možná povolí, že mohou později odevzdat daňové přiznání. Velká výhra. Obrovská pomoc.

Pro ty hospody, které přežily všechny v úvodu uvedené „zlepšováky“ Andreje Babiše, může být měsíční zákaz vydělávání podstatné části příjmů skutečně smrtící. Navíc je tu stále hrozba toho, že se Babiš a spol. rozhodnou toto opatření prodloužit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]