Nouzový stav navždy. Namísto uvolnění přišel vtip. Vláda už nemůže věřit ani sama sobě

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO)  (ČTK)

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO) | FOTO: ČTK

S naprosto zásadním zlepšením pro život obyvatel České republiky přišla vláda Andreje Babiše ve čtvrtek večer. Po dlouhém jednání rozhodla, že sportující lidé už nemusí mít při sportu roušky. No není to skvělé? Je to skvělé! A to není všechno! Nově také mohou sportovat nejen ve své obci, ale dokonce v celém okresu! A to už je tedy něco!

Je to samozřejmě vtip, stejně jako celá vláda. Ta už se ani nikoho neptá, například opozice, a jednoduše dál prodlužuje lockdown a nařízení, aby lidé neopouštěli katastry svých obcí. Tedy pokud si nejdou zaběhat. To mohou. Vláda se utápí ve své bezradnosti a zoufalosti. Ve čtvrtek přiložila další „opatření“ či „uvolnění“, kterým se opět znemožnila. Po krocích v posledních dnech a týdnech už vláda nemůže věřit ani sama sobě.

FORUM 24 (archiv)

Aby té legrace nebylo málo, tak ministr vnitra Hamáček upřesnil, že kdo na ty tři týdny unikl ze svého bydliště například na chalupu, může se sice beztrestně vrátit do místa svého trvalého bydliště, ovšem zpátky na chalupu už nesmí.

Z dlouhého seznamu absurdit nadále platí také zákaz prodeje velikonočních pomlázek, což je věc, která by měla být jednou v učebnicích. Zlé pomlázky!

Do kdy jaké opatření bude platit, vláda samozřejmě neví. Nemá žádný plán ani odhad rozvolňování. Neví, co s nouzovým stavem, který končí za deset dní a žijeme v něm už od 5. října.

Vláda si momentálně jen myslí, že by příští týden chtěla poslaneckou sněmovnu požádat o další prodloužení nouzového stavu. Zřejmě ještě nerozdala dostatek zakázek bez výběrového řízení, což může právě jen díky nouzovému stavu. Opozice navíc již minule dala jasně najevo, že k prodloužení by dojít nemělo. Kabinet pak stav prodloužil za pomoci hejtmanů, tu ale nyní může čekat jen těžko.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Podnikatelé dál kolabují, programy na podporu, například kultura, nefungují. Stát nepomáhá, ale hledá cesty, jak pomoc nevyplácet. Jediný, komu se královsky daří, je Andrej Babiš a jeho šikovné firmičky na testování.

Beznaděj už je na nejvyšší možné úrovni. Stát nemá vládu, která by byla schopna cokoliv vyřešit. Nepomáhá, jen se diví a vymlouvá, což je věc, která jí jako jedna z mála jde opravdu skvěle.

Lidem nezbývá nic jiného, než tuto krizi nějak přežít, stejně tak jako vyčerpaným a přetíženým zdravotníkům, kterým vláda není ani schopna poslat včas nějaké slušné odměny. Bude líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]