Nová Babišova hvězda chce umlčet opozici a ukázat se šéfovi

Eric Drooker

Poslanec a místopředseda Babišova hnutí Jan Volný se postupně zařazuje mezi nové osobnosti ANO. Jelikož je nutné na výsluní vystřídat pohasínající hvězdu Radmily Kleslové, hlásí se o slovo tento energický politik, který je na první pohled přesně podle Babišova gusta. Stejně jako předseda ANO se nebojí diskutovat o čemkoliv a používat při tom ostré výrazy a revoluční myšlenky. Nyní by Volný například zrušil jeden ze základních pilířů demokracie a omezil možnost diskuze nad přijímanými zákony.

Je pravda, že si Babiš musí najít někoho, kdo bude důrazně rozšiřovat jeho vize a přitom vypadat, že těmto tezím skutečně věří a dokáže o nich přesvědčit i voličskou základnu. Radmila Kleslová byla sice drsný, ale spíš zákulisní hráč, Adrianu Krnáčovou je o strach pustit před kameru, aby zase někoho neoznačila za debila, a Jaroslav Faltýnek je sice rázný, ale vesměs směšný diskutér. V debatách se ztrácí, často používá vulgarismy, a jak napsal jeden z komentátorů na internetu: „posadit proti němu prázdnou židli, byla by přesvědčivější a zábavnější“.

Volný je přesným prototypem, který Babiš v současné době potřebuje. Předvolební průzkumy sice ukazují na předběžné vítězství ANO ve volbách, ale na radnicích několika měst se rozpadají koalice, ve kterých Babišovci sedí. Ostatní s nimi zkrátka nechtějí pracovat. Poslanec Volný by mohl nastolit nový řád v hnutí, které postupně ztrácí vůdcovi nejvěrnější. Nová hvězda na politickém nebi dokonce s ministrem financí sdílí lásku k elektronické evidenci tržeb, řízení státu jako firmy a odpor k jakékoliv diskuzi. Své názory vzorně čerpá pouze z toho, co slyší od stranického vůdce, protože jinak by nemohl tvrdit takový nesmysl, že EET přinese do státní kasy 100 miliard ročně. Ale tak je to v ANO zvykem. Pokud chcete být v hnutí úspěšní, musíte se dostat do přízně šéfa. Jen to nesmíte dělat tak trapně a směšně jako Martin Komárek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]