Nova chystá další video se Zemanem. Nazývá je tradičním vánočním poselstvím

V roce 2017 Miloš Zeman hrozil pěstí. Podle Novy šlo o "tradiční vánoční poselství"  (ČTK, výřez printscreen TV Nova, koláž redakce)

V roce 2017 Miloš Zeman hrozil pěstí. Podle Novy šlo o "tradiční vánoční poselství" | FOTO: ČTK, výřez printscreen TV Nova, koláž redakce

Televize Nova avizuje na svém webu záměr pořídit video s Milošem Zemanem a podobně jako v předchozích letech je odvysílat o Vánocích. Nova v této souvislosti doslova hovoří o „vánočním poselství prezidenta“. Je přitom zjevné, že Vánoce jsou tu jen záminkou k poskytnutí nepatřičného mediálního prostoru druhému nejvlivnějšímu populistovi a demagogovi v zemi.

Ač si Zeman loni ve slavnostně stylizovaném formátu opětovně jen vyřizoval politické účty, a v minulosti vedle rozsvíceného stromku a adventního věnce dokonce hrozil pěstí, televizi Nova to nezabránilo v tom, aby mu znovu dala v podstatě neomezený prostor a předpokládaný mediální výstup na webu TN.cz dopředu označila za „tradiční projev“.

Nova podobně jako v předchozích letech opět využívá Vánoc jako záminky k tomu, aby poskytla Zemanovi poměrně velký volný prostor. Dotyčnému přitom redakce zmíněné televize nijak nebrání v demagogických vyjádřeních, ani nemá snahu je alespoň zpětně uvést na pravou míru. Zeman si tak svých luxusních bezmála 20 minut pokaždé naplno užívá – loni se vysmál občanské opozici, pokoušel se vytvořit dojem, že masivní demonstrace jsou pouhou záležitostí Prahy, a jejich aktéry volající po demisi Babišovy vlády nařkl z nerespektování demokratických principů. Pomáhal si přitom neplatným poukazem na Babišovo vítězství ve volbách. Nic přitom není vzdálenější pravdě.

Masivní demonstrace Milionu chvilek se konaly po celé republice, koncem května byly akce už ve dvou stech dvaceti obcích. Pokud jde o dvě mnohasettisícová shromáždění na pražské Letné, i na ně přijížděli lidé z celého Česka, a to  v takových počtech, že kvůli nim dopravci včetně Českých drah vypravovali dodatečné vlaky. Volání jejich účastníků po demisi vlády bylo a je legitimním důsledkem okolností i způsobu, za nichž Zeman menšinový kabinet opřený o komunisty v den výročí justiční vraždy Milady Horákové jmenoval. Učinil tak proti ústavním zvyklostem, kdy po neúspěšném pokusu vítěze prezident pověřuje sestavením vlády druhou nejsilnější stranu – což Zeman neudělal.

Televize Nova ani přesto tuto blamáž cynicky vyvedenou ve svátečních kulisách neváhá označit za „vánoční poselství prezidenta republiky“ a chystá nášup i pro letošní rok. Zda bude Zeman i tentokrát u stromku zdvihat pěst jako loni, či zda zazní vulgarity, které se už v minulosti nezdráhal pronést ani v rozhlasových Hovorech z Lán, nikdo neví. Pro Novu je to „tradiční“ a „vánoční“ i tak. Jistě, vyslovit je možné v podstatě cokoliv. Jen dotyčnému nesmí vadit, že svým zhovadilým používáním jazyka bez zřetele na realitu a význam slov přispívá k jeho odcizení způsobem, jakým už to činil komunistický aparát za normalizace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]