Nová fakta: USA nebyly v lednu od protiústavního převratu daleko

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Příval nových a šokujících zákulisních informací o tom, jak se tehdejší prezident Donald Trump snažil zmařit ústavu a vůli voličů, ukazuje, že Amerika byla letos blíže státnímu převratu, než se dosud vědělo.

CNN.com uvádí, že nové důkazy ukazují to, co mnozí lidé z Trumpova okolí věděli už v lednu: Jeho argumenty pro setrvání u moci byly nepodložené, ale vrchní velitel se rozhodl naslouchat nohsledům prosazujícím divoké konspirace.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Trump měl plány, podle kterých měli republikáni zabránit v Kongresu potvrdit skutečné vítězství Joea Bidena. Mělo to zajistit memorandum, které mělo využít viceprezidenta Mikea Pence. Šlo o plán zmařit potvrzení Bidenovy volby ve Sboru volitelů. O tomto memorandu informovali v nové knize „Peril“ (Hrozba) reportéři deníku Washington Post Bob Woodward a Robert Costa a později jej získala televize CNN.

„Podle zprávy deníku The New York Times věděl Trumpův vlastní volební štáb, že obskurní tvrzení o podvodu, která předložili právníci tehdejšího prezidenta, jsou naprosto nepravdivá. Neudělali však nic, aby jeho nebezpečná tvrzení zastavili. Trump poslal dopis plný nepravdivých informací státnímu tajemníkovi státu Georgia Bradu Raffenspergerovi a požádal ho, aby zahájil proces zrušení osvědčení o konání voleb v roce 2020.“

Zdá se, že tato nová svědectví budou velmi zajímat sněmovní výběrový výbor vyšetřující napadení Kapitolu 6. ledna. Nově zveřejněné informace navazují na to, co již bylo známo. Exprezident například inicioval rozsáhlou dezinformační kampaň, která přesvědčila miliony voličů, že volby byly ukradeny. Pomohla mu v tom poddajná konzervativní média, která jeho lži prosazovala.

Minulý měsíc vyšlo najevo, že se Trump snažil tlačit na ministerstvo spravedlnosti, aby vyhlásilo volební podvod a přenechalo krádež moci jemu a jeho spojencům v Kongresu. Trump také rozvášnil své příznivce, kteří pak vtrhli do Kapitolu.

FORUM 24 (archiv)

Trumpovo chování iniciovalo příval nových volebních zákonů přijatých ve státech ovládaných republikány, které by mohly Trumpovi (nebo podobně smýšlejícímu ústavnímu žháři) v budoucnu usnadnit krádež moci.

„V dopise Raffenspergerovi Trump vznesl absurdní požadavek, aby činitel zahájil proces zneplatnění voleb v roce 2020. Žádný takový mechanismus k tomu neexistuje. Bidenovo vítězství je již dávno právně a ústavně ratifikováno. A mnohá Trumpova tvrzení zřejmě ukazují, že je nyní zcela přesvědčen o svých vlastních lžích a propagandě – což jistě vyvolává otázky o smýšlení bývalého prezidenta, který možná uvažuje o budoucí kandidatuře do Bílého domu.“

Trumpova kandidatura v roce 2024 by pravděpodobně vystavila demokratické hodnoty ještě většímu útoku. Všechny lži mají také hmatatelný dopad. Průzkum CNN z minulého týdne například ukázal, že 78 procent republikánů nevěří, že Biden loni v listopadu vyhrál, a není tedy legitimním prezidentem.

Kniha Woodwarda a Costy, která vyšla v úterý po několika dnech prosakujících odhalení, obsahuje nový příběh o konzervativním právníkovi Johnu Eastmanovi.

Rabín Lionel Blue (F24)

Ten vymyslel plán, jak se pokusit přesvědčit viceprezidenta Pence, aby vyšachoval volitele ze sedmi států, z těch, kde republikáni lživě tvrdili, že tam došlo k volebním nesrovnalostem. Šlo o záložní plán, podle něhož měl Pence prohlásit, že žádný kandidát nedosáhl 270 hlasů volitelů, takže volby by měly být předány Sněmovně reprezentantů, uvádějí Jamie Gangel a Jeremy Herb ze CNN.

Takový krok by inicioval ústavní rozhodování o rovnosti hlasů, v němž by každá státní delegace získala jeden hlas. Vzhledem k tomu, že republikáni ovládli 26 státních delegací, mohla by většina hlasovat pro Trumpa, který by tak vyhrál volby. Pence na tom ovšem nespolupracoval a 6. ledna ráno napsal dopis, v němž uvedl, že nemá pravomoc zasáhnout a změnit výsledek voleb. Trump na svém předvolebním shromáždění nicméně řekl, že viceprezident by měl mít „odvahu“ jednat.

Ohromující je, že Trump a někteří lidé z jeho okolí skutečně věřili, že volby v USA lze jednoduše ignorovat, pokud se prezidentovi nelíbí jejich výsledek.

Schéma, kterému dal Trump přednost, se sice neuskutečnilo, ale nejznepokojivější se zdá být to, že načrtlo plán, podle kterého by několik států v budoucím souboji mohlo zabránit certifikaci voleb a připravit tak kandidáta, jako je Biden, o 270 hlasů volitelů potřebných k získání prezidentského úřadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]