Nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová čelí skandálu kvůli rasistickému vtipu

Pavla Svrčinová  (ČTK)

Pavla Svrčinová | FOTO: ČTK

Kandidátka na post hlavního hygienika ČR Pavla Svrčinová čelí nepříjemnému skandálu. Uživatelé sociálních sítí upozorňují na rasistický vtip, který Svrčinová umístila loni v říjnu na svůj facebookový účet. Motivem vtipu je muž s typicky romským jménem, který dodržuje karanténu tím, že vykrádá svůj vlastní byt. Svrčinová k tomu sdělila, že neví, jak se tento příspěvek na jejím účtu a zveřejněný jejím jménem objevil. Následně oznámila, že ruší svůj účet na facebooku. 

O výměně hlavní hygieničky informoval po středečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve zjevné reakci na ostrou kritiku premiéra Andreje Babiše na adresu nejmenovaných vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví v době sílící epidemie koronaviru. Svrčinová, jež nyní vede hygienu v Moravskoslezském kraji, by měla ve funkci hlavní hygieničky vystřídat Jarmilu Rážovou. Výměnu ve čtvrtek Babiš potvrdil a jmenování Svrčinové má v pátek schválit vláda. Krátce po Babišově vystoupení se veřejnost mohla na facebooku seznámit s rasistickým příspěvkem z účtu Svrčinové.

Na zjevně rasistický obsah vtipu upozornila ve čtvrtek na twitteru romská organizace Romea. K případu se pak vyjádřila řada známých osobností, kupříkladu šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

„Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu facebook nepotřebuju,“ řekla k tomu Pavla Svrčinová zpravodaji ČTK.

Ostrou kritiku Svrčinové zveřejnil na twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka: „Hlavní kvalifikaci do týmu »Nebuďte slušnej, řekněte jméno« paní hygienička evidentně splňuje.“ Šéf lidovců pak pokračoval: „Pokud jde o tu méně podstatnou věc, řešit efektivně boj s covidem, to jsme mohli posoudit v případě OKD loni v létě. Gratuluji panu premiérovi Babišovi k výběru jak cyp,“ dodal s použitím známého ostravského výrazu.

Zvláštního příspěvku na facebooku si překvapivě všiml i server iDNES.cz, patřící do svěřenského fondu Andreje Babiše. Právě pro internetový deník Svrčinová popřela, že vtip zveřejnila ona. „O co vám jde? Nevím o tom vůbec nic. Opravdu nechápu, jak se mi to na profilu objevilo. Nic takového se mi nelíbí, a proto jsem absolutně zrušila svůj profil,“ řekla nová hlavní hygienička.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]