Nová kniha OBRANA PŘED BABIŠEM slaví velký úspěch, který si vyžádal dotisk. V této knize představuje Pavel Šafr v rozhovoru s Johanou Hovorkovou svůj pohled na způsob obrany demokratických poměrů před autoritáři a jmenovitě před mocenským predátorem, kterým je současný premiér České republiky Andrej Babiš. Kniha také mapuje vývoj českých médií po listopadu 89. 

Pavel Šafr popisuje především zásadní kvalitativní změnu v oblasti svobodného prostředí, jež se v České republice odehrála poté, co domácí oligarchové převzali mediální domy, které vydávají nejsilnější noviny v zemi. Vliv na média znamená i zásadní vliv na politickou situaci, a právě proto se tato kniha jmenuje Obrana před Babišem. Jde o obranu před kumulací ekonomické, mediální a politické moci, což znamená ohrožení svobody a demokracie. Od zlomového roku 2013, kdy Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra, se nyní majitel MF DNES a Lidových novin navíc stal předsedou vlády. Proti této nestandardní situaci je třeba českou společnost bránit.

Kniha také vypráví o složité cestě českých médií a politiky za téměř třicet let. Jde o zhodnocení účasti žurnalistiky a médií na celkové transformaci naší země z totalitního a zaostalého východního státu do jedné z úspěšných západních demokracií. Poslední roky přitom ukazují, že právě tato cesta může mít i zpětný chod, jemuž je třeba vší silou bránit. A jsou to právě média, která přitom hrají jednu z klíčových rolí. U některých jde o roli destruktivní a nebezpečnou, zatímco jiná média a redakce se snaží obstát se ctí. Kniha se snaží také hledat příčiny tohoto pohybu zpět, abychom mu mohli lépe čelit.

Autorka knihy Johana Hovorková říká: „I pět let poté, co Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra, mnoho lidí nedostatečně reflektuje vliv tohoto nákupu na společenskou a politickou atmosféru v České republice. Doufám, že se nám podařilo dostatečně popsat změnu, která v roce 2013 nastala a která byla jednou ze zásadních příčin toho, že dnes můžeme mít trestně stíhaného předsedu vlády s tak kolosálním střetem zájmů.“

ZDE JE MOŽNÉ KNIHU KOUPIT

Knihu, kterou vydává nakladatelství Bourdon je možné zakoupit v nově otevřeném knižním e-shopu deníku FORUM 24

 

Revue Forum Banner