Nová mutace koronaviru způsobí více úmrtí, varují odborníci

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Jak se shodli specialisté ve Velké Británii, nový kmen covid-19, který se nyní velkou rychlostí šíří na území Spojeného království, příští rok zabije více lidí, než letos. Podle zprávy Daily Mail může jít o zvýšení až o 70 procent.

Odborníci ze SAGE (Vědecká poradní skupina pro mimořádné situace) potvrdili, že nová mutace koronaviru je o poznání infekčnější než její předchůdce. Konkrétně by se mělo jednat zhruba o 56 procent. Proto také varují veřejnost, že příští rok může být kritičtější než ten letošní.

FORUM 24 (archiv)

Především upozorňují, že se zvýší počet lidí, kteří koronaviru podlehnou. Stane se tak jednoduše proto, že se objeví daleko víc nakažených. A to i v rizikových skupinách. Kvůli tomu se logicky zvýší i počet mrtvých. Letošních 70 tisíc případů ve Velké Británii se tak může změnit až na 118 000.

Kmen, který byl nejprve detekován v Londýně a okolních hrabstvích se nyní šíří po celé zemi a první případy hlásí například i Spojené státy americké. Důvodem je i “exodus” lidí z hlavního města v momentě, kdy premiér Boris Johnson vyhlásil pro metropoli čtvrtý stupeň a s ním spojená omezení. Pro občany se totiž stalo prohlášení ministerského předsedy signálem, že budou mít zkažené Vánoce a neuvidí svou rodinu. Proto ve velkém začali opouštět Londýn a „pomohli“ novou mutaci roznést po celém království, někdy i dále.

London School of Hygiene and Tropical Medicine varuje, že pokud zůstane v některých regionech třetí stupeň, příští rok musí na Ostrovech počítat ze zvýšením případů se smutným koncem až o sedmdesát procent. Proto odborníci žádají o daleko přísnější opatření. Především zavření všech škol je prý podmínkou, aby se počet mrtvých tak drasticky nezvýšil.

Dalším problémem se údajně může stát i pomalé proočkovávání populace. Předpoklady, které počítali s rychlou aplikací vakcíny se nenaplnily, a to může přinést jen do poloviny příštího roku až 83 tisíc mrtvých. Už to je o 18 procent více, než bylo napočítáno letos.

K otázkám, které si však stále nejen Britové kladou patří i to, zda na nový kmen koronaviru bude účinkovat vakcína společnosti Pfeizer. Zatím také není jasné, jestli mutace skutečně napadá i mladší děti, které dříve známý virus neohrožoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]