
Ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons/ Noa Holzmann/ CC BY-SA 4.0
FOTO: Wikimedia Commons/ Noa Holzmann/ CC BY-SA 4.0

Velký úspěch, zdá se, zaznamenali čeští vědci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Našli prý totiž způsob, jak zpomalit růst nádoru jater. Nová metoda by mohla znamenat významný krok právě v léčbě rakoviny tohoto typu.
Výzkum českých vědců spočíval v tom, že u myší zablokovali protein, který rakovině pomáhá šířit se tělem. Výsledky prý jasně ukazují, že zaměření se na tento protein omezuje jak růst nádoru, tak tvorbu metastáz.
„Typicky co těm pacientům nakonec ublíží, není jen růst primárního nádoru, ale tvorba metastáz, buněk, které z toho primárního nádoru vymigrovaly na jiné místo, nejčastěji do plic, ale i jinam do těla,“ popisuje šíření nádorových buněk výzkumnice Magdalena Přechová.
Dále pak vysvětluje, že aby se buňka dostala ven z primárního nádoru, musí přelézt okolní tkáň, najít nějakou cévu, následně vlézt dovnitř cévy, přes kterou se dostane někam jinam do těla, pak je prý třeba, aby se přidržela a odešla ven do jiné tkáně.
Vedoucí výzkumu v laboratoři na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Martin Gregor podle webu Noviny.sk říká, že důvodem pro studium jater je velký efekt takzvaného tuhnutí tkáně tím, že změní svou strukturu, tvar a zároveň mechanické vlastnosti.
„Tato studie je největší, nejkomplexnější a nejlepší studií, kterou jsme zatím v naší laboratoři provedli, a zároveň se domnívám, že je to největší studie, na které jsem se ve své kariéře podílel. A teď to vypadá, že máme hotovo. Čili úsilí těch 31 spoluautorů ze čtyř zemí světa se vyplatilo,“ raduje se.
Léčba, jež zastaví růst nádoru a také znesnadní jeho šíření do dalších orgánů, by prý měla vzniknout do patnácti let, a to za předpokladu, že se výsledky z laboratoře podaří potvrdit také u pacientů.