Nová podoba semaforu: Praha je oranžová, co to ale znamená?

pixabay

Ilustrační foto | FOTO: pixabay

Semafor rozlišující vážnost epidemiologické situace v jednotlivých barvách vláda představila 27. července. Dělí se na tři stupně podle síly komunitního šíření. V pátek se poprvé od začátku jeho fungování jeden z regionů rozsvítil oranžově — Praha. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) je to z důvodu počínajícího komunitního šíření.

„Máme tady počínající komunitní šíření. Nemoc se šíří, je to kolem 30 procent nedohledatelných zdrojů nákazy. Lidé jsou nakažení, ale neví se, kde se nakazili,“ odůvodnil ministr zařazení Prahy do druhého stupně epidemiologického semaforu. Zároveň ale dodal, že žádná radikálnější opatření pro hlavní město nezavádí, protože riziko je zde na spodní hraně oranžové barvy.

Pavel Hofman

Ministerstvo doporučilo nošení roušek ve společných prostorách škol, konečné rozhodnutí ale nechává na jejich ředitelích. Nově se budou roušky povinně nosit na Letišti Václava Havla. Pokud bude situace dále eskalovat, bude podle ministra Vojtěcha vláda nucena přistoupit k razantnějším opatřením, jako je širší povinnost ochrany úst a nosu.

V Praze je momentálně 36 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o nejvyšší číslo v celé zemi. Zelená barva, tedy první stupeň komunitního přenosu a nízké riziko nákazy, je momentálně vyhlášena na Kolínsku, Příbramsku, Žďársku a v Brně-městě. Zbytek republiky je na semaforu označen bílou barvou, tedy bez jakéhokoliv rizika.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner