Nová pravidla pro bezpečný návrat z dovolené. Přinášíme jejich shrnutí

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Od pondělí 26. července vstoupí v platnost nový seznam zemí podle míry rizika nákazy. Seznam stanovuje podmínky pro návrat z dané destinace a země rozděluje do pěti skupin. Do kategorie s velmi vysokým rizikem nákazy bylo nově zařazeno Španělsko a Nizozemsko. Pohoršilo si i Řecko. Web FORUM 24 přináší shrnutí pravidel pro bezpečný návrat do ČR.

Země s nízkým rizikem nákazy

Podle sdělení ministerstva zdravotnictví bude od zítřejšího dne třicet sedm zemí považováno za nízkorizikové. Mezi ně patří Čechy oblíbené Chorvatsko, ale i Itálie, či Bulharsko. Do zemí s nízkým rizikem nákazy jsou zařazeni i naši sousedi – Slovensko, Rakousko, Polsko i Německo.

Všechny osoby, které pobývaly déle než 12 hodin v zemi s nízkým rizikem nákazy, musí před vstupem do ČR předložit vyplněný příjezdový formulář. Doklad o vyplnění příjezdového formuláře se na vyžádání předkládá při hraniční či pobytové kontrole.

Nejpozději pět dní po vstupu na území České republiky se musí cestující podrobit testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2.  Toto pravidlo se nevztahuje na očkované osoby s národním certifikátem o dokončeném očkování a osoby, které onemocnění prodělaly.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Mezi země s nízkým rizikem nákazy se dále řadí: Albánská republika, Australský svaz, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Hongkong, Islandská republika, Izrael, Japonsko, Kanada, Korejská republika, Kosovo, Libanonská republika, Litevská republika, Lotyšská republika, Macao, Maďarská republika, Norské království, Nový Zéland, Republika San Marino, Republika Severní Makedonie, Rumunská republika, Singapurská republika, Slovinská republika, Spojené státy americké, Srbská republika, Švédské království, Švýcarská konfederace, Thajské království, Tchaj-wan a Vatikánský městský stát

Země se středním rizikem nákazy

Pro návrat ze zemí se středním rizikem nákazy platí stejná pravidla jako pro návrat ze zemí s nízkým rizikem. Cestující je povinen předložit na vyžádání příjezdový formulář a před návratem do ČR, nebo maximálně pět dní po návratu podstoupit testování na přítomnost koronaviru v těle. Výjimku tvoří opět očkovaní a ti, kteří nemoc v uplynulém období prodělali.

Mezi země se středním rizikem nákazy patří: Belgické království, Dánské království, Estonská republika, Finská republika, Francouzská republika, Lichtenštejnské knížectví a Madeira

Země s vysokým rizikem nákazy

Čechy oblíbené Řecko, ale i Portugalsko patří na seznam zemí s vysokým rizikem nákazy. Před vstupem na území České republiky je cestující povinen disponovat testem na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Po návratu z osmi zemí uvedených na seznamu se na cestujícího vztahuje povinnost podstoupit karanténu do doby negativního RT-PCR testu, který je možné provést v době mezi pátým a čtrnáctým dnem od návratu do České republiky. Tato pravidla neplatí pro osoby s dokončeným očkováním či s prodělanou nemocí.

Každý cestující je povinen na vyžádání předložit příjezdový formulář.

Mezi země s vysokým rizikem nákazy dále patří: Andorrské knížectví, Irská republika, Lucemburské velkovévodství, Maltská republika, Monacké knížectví  a Kanárské ostrovy

Eric Drooker

Země s velmi vysokým rizikem nákazy

Seznam zemí s velmi vysokým rizikem nákazy zahrnuje celkem tři země – Kyperská republika, Nizozemské království a Španělské království (včetně Baleárských ostrovů). Při návratu z těchto destinací je cestující povinen předložit příjezdový formulář a disponovat testem na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Cestující je nejdříve pátý, nejpozději čtrnáctý den po návratu do ČR povinen podstoupit RT-PCR test na přítomnost koronaviru v těle. Do doby výsledku testu je cestující povinen podstoupit samoizolaci.

Země s extrémním rizikem nákazy

Do této kategorie spadá podle cestovatelské mapy vydané ministerstvem zdravotnictví pouze jedna země – Rusko. Pro návrat z této lokality je cestující povinen vyplnit příjezdový formulář, disponovat testem na stanovení přítomnosti viru a potvrzením o rezervaci na RT-PCR test, který musí být proveden do 24 hodin po vstupu na území ČR.

V době desátého až čtrnáctého dne od návratu do České republiky je cestující povinen podstoupit další RT-PCR test. Do té doby je povinností cestujících zůstat v samoizolaci.

Během opuštění bydliště je osoba povinna nosit respirátor nebo obdobný prostředek bez výdechového ventilu (např. FFP2), a to po dobu 14 dní od návratu na území České republiky.

Výjimku tvoří děti do šesti let, plně očkované osoby a osoby s potvrzením o prodělané nemoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]