Nova, Prima i Barrandov jsou pro Babiše se Zemanem v pořádku, teď je na řadě Česká televize

reprofoto ČT

Marek Wollner, vedoucí reportérů České televize | FOTO: reprofoto ČT

Přestože se to v době internetu nezdá, média s největším zásahem jsou stále ještě televize, a to zejména jejich hlavní zpravodajské relace. Dobře si to uvědomují hlavní aktéři změny režimu v České republice – premiér v demisi Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman, xenofob Tomio Okamura nebo komunisté. A právě oni mají jednu silnou koalici – spojenectví za zničení České televize.

O chování TV Nova informuje deník FORUM 24 pravidelně již více než rok. Nejsledovanější televize v Česku pravidelně zamlčuje důležité zprávy, které se týkají hlavně Andreje Babiše, a byli kvůli tomu vyhozeni dva redaktoři – Emma Smetana a Hanuš Hanslík, kteří na věc upozornili. Ze sledování TV Nova každý, kdo alespoň trochu vnímá politickou situaci v České republice, nabude dojmu, že se podle tamních novinářů vůbec nic špatného neděje.

Pavel Hofman

Velmi markantní bylo toto chování před parlamentními volbami, kdy slovenské soudy rozhodly o tom, že Babiš byl oprávněně veden v seznamech jako agent Státní bezpečnosti. Ač by se taková věc stala v každé zemi tématem číslo jedna, pro TV Nova to byla marginálie na několik sekund ve druhé polovině Televizních novin. Stejně tomu bylo v kauze Čapí hnízdo či korunových dluhopisů. Můžete si být jisti, že pozdější průzkum, ze kterého Babiš s Okamurou vycházeli jako nejoblíbenější lídři stran, dostal nesrovnatelně více prostoru.

Pak tu máme TV Prima. Nezapomenutelná je její „debata“ prezidentských kandidátů, kterou měl moderovat Karel Voříšek (na místě ale byl pravděpodobně jen proto, aby přivítal řvoucí publikum a později čas od času něco potichu pronesl). Prima má ale moc ráda téma migrace. Její zpravodajství je v tomto ohledu značně nevyvážené, dočkala se kritiky Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a ukázalo se, že redaktoři byli úkolováni tak, aby problémy s uprchlíky zdůrazňovali.

Facebook

Burkini, Martin Konvička a nespočet polopravd a výkřiků, které se z TV Prima ozývají, dělají z diváků vystrašené bojovníky proti něčemu, co ovšem v České republice vůbec nemáme.

Zlatý hřeb pro všechny milovníky televize je samozřejmě TV Barrandov a pravděpodobně nejsebevědomější člověk u nás – Jaromír Soukup. Jeho podlézání Zemanovi, Babišovi a Okamurovi můžeme sledovat hned v několika pořadech každý týden. Soukup se geniálně veze na vlně populistických lží a ze své televize udělal Parlamentní listy na obrazovce tak, jak by to dokázal jen málokdo.

A pak je tu veřejnoprávní Česká televize. Jak je zjevné z výčtu výše, všechny ty stížnosti na „mediální mainstream“ od fanoušků pana prezidenta jsou lživé, protože ten zmiňovaný mainstream mají v rukou oni. To si jistě můžeme povšimnout i při pohledu na výsledky voleb.

FB TV Barrandov

Jenomže ČT má nesporné profesionální kvality, velmi dobré publicistické pořady a čas od času se i ve zpravodajství pouští do informování o problémech našeho premiéra v demisi a jeho kolegy prezidenta. Toto se v diskusích proruských trollů sice označuje jako manipulace, slušný novinář tomu ale říká pravda a divák to často ocení. A ač můžeme ČT kritizovat například za to, že nechává zaměstnance vydavatelství Mafra komentovat kauzy majitele Babiše, je nesporné, že bez veřejnoprávních médií bychom přišli o další velkou porci demokracie. Ten nebetyčný rozdíl jsme mohli sledovat právě u prezidentských debat, protože veřejnoprávní výkon Světlany Witowské s Voříškem z Primy srovnání opravdu nesnese (a o Soukupovi nemá cenu mluvit).

Jenomže situace houstne. Od „zkorumpované pakáže“, jak říká Reportérům ČT Babiš, přes to, jak se Okamura naváží do pořadu 168 hodin, až po Zemanovy výroky o tom, že by si přál výměnu ve vedení ČT, je jasné, že budoucnost veřejnoprávních médií není růžová.

Budou to právě změny v České televizi, které změny pořádku v České republice posunou zase dál. Doufejme ale, že se alespoň nějaký ostrůvek svobodné žurnalistiky s velkým dosahem podaří ještě nějakou dobu ubránit.

Pomozte nám bránit nezávislá média, která v této době tolik potřebujeme a předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner