Nová středočeská koalice jde v Rathových stopách

ČT

Jaroslava Jermanová, středočeská hejtmanka | FOTO: ČT

Předchozí koalici v Krajském zastupitelstvu Středočeského kraje ANO STAN, ODS a Středočeši jsem toleroval se skřípěním zubů, protože jestliže se vymezujeme proti Andreji Babišovi a hnutí ANO, je divné, když s nimi budeme spolupracovat třeba jen na krajské úrovni. Ale pak jsem si řekl, budiž, je třeba napravit hrůzy, které tady zůstaly po předchozím vládnutí sociálních demokratů a komunistů.

Od minulého týdne vládnou Středočeskému kraji pod vedením ANO opět kolegové a spolupracovníci Davida Ratha z ČSSD. Představitelé ANO je přizvali do vedení kraje místo zástupců STAN a ODS. ANO, které hlásalo, jak ve středních Čechách zatočí s praktikami sociálních demokratů a komunistů přizvalo nyní k  řízení kraje ty samé lidi z ČSSD a z KSČM, tedy ze stran, po kterých zbylo hodně kostlivců ve skříni.

Jedním z nich jsou například středočeské nemocnice, které jsou stále zatíženy nevýhodným úvěrem ve výši 1,2 miliardy korun se 7% úrokem. V letošním rozpočtu dává Středočeský kraj do zdravotnictví 1,45 miliardy korun. Z toho ovšem 191 milionů korun jde na splátky úvěrů, 193 milionů korun na tzv. ztrátové činnosti a 300 milionů korun na ztráty, které zde vznikly právě v době vlády ČSSD a Komunistů. A tyto peníze pak chybějí třeba na nákup léků, nových přístrojů, rekonstrukce stávajících objektů atd. Čili nepomůžou pacientům, ale zahlazují důsledky špatného hospodaření z minula. A stejní lidé, co tyto věci způsobili, budou kraj opět „řídit“. Špatný je stav středočeských silnic, možná nejhorší ze všech krajů České republiky. Podezřelé hospodaření Správy a údržby silnice, není možné ověřit obyčejným auditem ale je třeba udělat forenzní, tedy vyšetřovací audit. Tomu se ale vedení kraje brání a bude bránit. Z přehledu veřejných zakázek a z účetních podkladů vyplývá, že škody dosahují více než 200 milionů korun ročně.

Požadavek na transparentní zadávání zakázek v Krajské správě a údržbě silnic a v Krajském úřadu Středočeského kraje, do kterého se nechtělo a nechce zástupcům ANO ve vedení kraje, byl podle mého názoru hlavní příčinou pádu současné koalice.

Hnutí ANO přitom odmítalo ve Středočeském kraji ještě před rokem spolupráci s ČSSD kvůli jejímu dřívějšímu katastrofálnímu působení, ale nyní jsou mu sociální demokraté dobří. Je tedy zřejmé, že jeho sliby nemají žádnou hodnotu a přednější jsou mu teplá místa pro jeho členy a příznivce.

Michael Pánek (ODS) je středočeský krajský zastupitel

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner