Nová vášeň? Donald Trump rozjíždí vlastní sociální síť, má se jmenovat Pravda

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Bývalý americký prezident Donald Trump už v době, kdy úřadoval, vedl války s velkými sociálními sítěmi, jako jsou twitter a facebook, a jejich domovské firmy obviňoval z cenzury a omezování veřejné diskuze. Následně byly v souvislosti se znevažováním výsledků prezidentských voleb a podněcování k násilí Trumpovy profily na velkých sociálních sítích zablokovány. I to je možná důvod, proč nyní boháč zakládá vlastní sociální síť s názvem TRUTH (Pravda) Social. Ta má odstartovat v listopadu a Trumpovi poskytne prostor, který mu nikdo nevezme.

Bývalý americký prezident se nechal slyšet, že jeho platforma se „postaví tyranii velkých technologických firem“, které zároveň obvinil z toho, že ve Spojených státech umlčují „opoziční hlasy“. Sociální sítě přitom v Trumpově kampani před loňskými prezidentskými volbami v USA hrály naprosto klíčovou úlohu a zvláště svůj twitterový účet využíval tehdejší americký prezident ke komunikaci s veřejností v podstatě denně.

Koalice SPOLU ()

Ale Twitter jeho účet naneurčito zablokoval poté, co přívrženci Trumpa na začátku ledna po jeho štvavých prohlášeních vnikli do sídla amerického Kongresu, kde chtěli zabránit oficiálnímu uznání výsledků voleb, v nichž Trumpa porazil Joe Biden. Nepokoje si vyžádaly i několik životů. Podobně jeho profil „vypnula“ společnost Facebook. Obě technologické firmy přitom řešily výzvy k zablokování Trumpových účtů už dřív s odkazem na to, že jeho příspěvky jsou urážlivé, či přímo obsahují nepravdy. Společnosti stížnostem částečně vyhověly tím, že začaly některé Trumpovy posty mazat nebo k nim alespoň přidaly upozornění, že obsahují zavádějící informace, připomíná britská BBC.

Trump a jeho poradci avizovali založení vlastní sociální platformy už delší dobu. V mezidobí spustili jakýsi vlastní blog, který měl ovšem jepičí život – stránka byla úplně zrušena ani ne měsíc po spuštění, když přitáhla pouze zlomek zamýšleného publika. Sociální síť TRUTH Social se pro zvané v testovacím provozu otevře příští měsíc, ostré spuštění platformy pak přijde v prvních třech měsících příštího roku, uvedla v prohlášení společnost Trump Media & Technology Group (TMTG).

„Žijeme ve světě, kde má hnutí Tálibán na twitteru obrovské zastoupení, ale váš oblíbený americký prezident byl přitom umlčen. Všichni se mě ptají: Proč se někdo nepostaví technologickým gigantům? No, my to brzy uděláme,“ píše Trump v prohlášení. TMTG má další ambiciózní plány – chce například spustit placenou videoslužbu, která bude nabízet vlastní zábavné programy, zpravodajství i podcasty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]