Novákovou potápějí výroky k drahým datům. Proč ji brání prezident Zeman?

ČTK

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková | FOTO: ČTK

Nad ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou se stahují mračna. Potápějí ji skandální výroky k vysokým cenám mobilních dat. Premiér Babiš zvažuje její výměnu a v médiích už koluje jméno jejího nástupce. Nyní se však za ni postavil prezident Zeman. Z jakého důvodu?

ČTK

Marta Nováková vystřídala Dana Ťoka v čele pelotonu nejbizarnějších výroků členů vlády Andreje Babiše. V žebříčku negativní publicity nyní zastínila ministra dopravy a jeho reakce na prosincový kolaps na dálnici D1, kdy „doufal, že nepřijde kalamitní sníh, a bohužel přišel“, ačkoli krátce předtím tvrdil, že je jeho rezort na zimu dobře připraven.

Za drahá data může zákazník

Ministryně průmyslu a obchodu z týmu „odborníků“ ANO, kteří měli podle předvolebního scénáře Babišova hnutí nahradit politická „nemehla“, způsobila rozruch nekompetentním vyjádřením k cenám služeb mobilních operátorů. Jedna z únorových reportáží pořadu 168 hodin rozebírala, proč jsou u nás tyto služby nejdražší v Evropě, především díky extrémně drahým datům.

Nováková přehodila odpovědnost na zákazníky. Podle ní příliš mnoho používají WiFi, které je poskytováno zdarma, a nechtějí kupovat drahá data stahovaná z mobilních sítí. Za jejich vysoké ceny si tedy vlastně mohou sami.

„Když budete někomu pořád dokolečka opakovat, máme drahá data, tak co uděláte? Nepřipojíte se v mobilu na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tím vlastně nepřispíváme k tomu, aby byla levnější,“ prohlásila. Ačkoli se následně snažila tyto výroky retušovat, oheň byl na střeše.

Ostudná slova vyvolala bouři nesouhlasu nejen veřejnosti, otrávené nesplněným slibem šéfa hnutí ANO, že s cenou dat něco udělá, ale i opozice a expertů ve sféře mobilních operátorů. Proto se do věci vložil samotný premiér. Vláda na posledním jednání schválila novelu zákona o elektronických komunikacích, která zrychluje a zlevňuje přechod od jednoho operátora k druhému.

Ledy se hnuly

Vzhledem k tomu, že současní tři mobilní operátoři nabízejí zhruba stejné služby, a proto je mobilita zákazníků mezi nimi velmi nízká, jde zatím jen o kosmetické úpravy. Mnohem zásadnější změnou je oznámená příprava vstupu čtvrtého operátora na trh. „Je důležité, aby u nás konečně nastalo konkurenční prostředí a aby naši občané nemuseli kupovat předražená data,“ prohlásil Babiš.

Je ovšem záhadou, proč vlády s jeho účastí v této věci pět let neučinily vůbec nic. Dlužno také dodat, že nebýt lapsu ministryně Novákové, zůstal by nesplněný slib hnutí ANO nadále na okraji zájmu kabinetu. I tak půjde o běh na dlouhou trať. Pozoruhodné jsou však další souvislosti.

Premiér Babiš přednesl tyto návrhy na tiskové konferenci po jednání vlády sám, ačkoli spadají do gesce ministerstva průmyslu a obchodu. Nechal je zpracovat za zády Novákové poslancem Patrikem Nacherem (ANO) a vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou. To jsou významné signály svědčící o tom, že se kolem ministryně něco děje.

Havlíček za Novákovou?

Deník Právo (28. 2. 2019) přinesl informace, že nešťastné výroky k drahým datům Martě Novákové patrně zlomí vaz. Podle jeho zjištění by se jejím nástupcem mohl stát předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček, současný poradce premiéra a místopředseda vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Volba Havlíčka by nebyla překvapením, jelikož je považován za Babišova trojského koně v podnikatelské sféře. Podporuje byrokratické nástroje typu EET a nebrání důsledně podnikatele před drtivým růstem státní represe.

Také je známo, že Babiš vyjadřoval nespokojenost s prací Novákové už dřív, ačkoli patří k nejservilnějším členům jeho kabinetu. Její loajalita a víra ve schopnosti šéfa ANO je pověstná, ačkoli může souviset i s jejími neskonalými ambicemi.

Lobbistka za EET

Už v pozicích prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentky Hospodářské komory, ve kterých působila do loňského roku, patřila k nejradikálnějším propagátorům EET, o čemž svědčí celá řada jejích mediálních výroků.

„Já elektronickou evidenci tržeb podporuji a byla jsem zastánce daleko přísnější dikce zákona tak, aby platila skutečně pro všechny a hned.“ „Je na pováženou, jak vášnivé debaty se tady vedou kvůli takové samozřejmosti, jako je EET.“ „Tak xenofobní kampaň jako proti EET jsem ještě v této zemi nezažila, a to tu byla řada horších průšvihů.“ A dalo by se pokračovat.

Jako lobbistka silných obchodních a hotelových řetězců se přitom ocitala ve střetu zájmů, protože tyto vládní kroky nejhůře dopadly na „nekalou“ konkurenci malých prodejců a podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách. Nemluvě o tom, že je proti původním slibům dodnes jedinou akcionářkou společnosti U & Sluno, dodávající obchodním řetězcům IT technologie.

Premiér Babiš výroky Novákové odmítl, ale k její podpoře se zatím vyjádřit nechtěl. „V minulosti odezněly některé názory paní ministryně, které jsou pro mě nepřijatelné,“ řekl jen mnohoznačně s tím, že o její budoucnosti nemluvil ani na poslední schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Větší skandál, než je?

Prezident se následně za ministryni Novákovou postavil v pravidelných rozmluvách s Jaromírem Soukupem na TV Barrandov (28. 2. 2019). „Z nedostatku jiných témat se z toho dělá větší skandál, než ve skutečnosti je,“ hájil ji. Proč se jí zastává?

ČTK

Marta Nováková má k Hradu blízko přes svoji náměstkyni Alexandru Rudyšarovou, její pravou ruku nejen v rezortu, ale předtím i ve Svazu obchodu a cestovního ruchu. Rudyšarová byla jednou z favoritek na post ministryně průmyslu a obchodu poté, co kvůli lithiové pseudoaféře musel skončit Tomáš Hüner.

Rudyšarová, kterou koaliční ČSSD podezírá, že fakticky řídí ministerstvo, má silné zastání u komunistů, kteří ji do čela rezortu prosazovali. Její syn Rudolf je poslaneckým asistentem šéfa KSČM Vojtěcha Filipa.

Má blízko i k prezidentu Zemanovi. Působila už jako náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Jiřího Ciencialy v loutkové vládě Jiřího Rusnoka, a v roce 2013 neúspěšně kandidovala ve Středočeském kraji za prozemanovskou Stranu práv občanů.

Hradní zájmy

Samotná Nováková dává najevo, že jí podpora komunistů nevadí. „Já jsem pragmatik a ve svých letech jsem dospěla k názoru, že takové to ortodoxní lpění na některých věcech, které nejsou až tak zásadně důležité, nemá smysl,“ reagovala krátce po svém jmenování ministryní na otázku, jak se vyrovná s tím, že se bude vláda opírat o hlasy KSČM.

Tyto pružné a pragmatické postoje Marty Novákové konvenují jak komunistům, tak hradnímu okruhu prezidenta Zemana. Odchodem Novákové a případným oslabením Rudyšarové by mohli ztratit páky na rezort s dalekosáhlými zájmy. Zejména v rozhodování o dostavbě jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Co nakonec převáží?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner