Nové české strany a tytéž staré problémy, glosuje zahraniční server Mináře se Šlachtou

Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii na protestní procházce na pražské Letenské pláni (FB M.CH., @darvik.photography)

Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek pro demokracii na protestní procházce na pražské Letenské pláni | FOTO: FB M.CH., @darvik.photography

Notorická záliba českých voličů v různých „apolitických“ mesiáších je předmětem aktuální analýzy projektu Reporting Democracy. Ta začíná konstatováním, že v českých volbách oznámili kandidaturu student, policista a hostinský. „Není to vtip, i když to tak někomu může připadat,“ stojí v úvodu zprávy o aktuálním stavu bizarní české politiky uveřejněné pod přiléhavým titulkem „Nové české strany a tytéž staré problémy“.

Autor zprávy úvodem konstatuje, že ona trojice nových stran, které se objevily v České republice v posledních týdnech a které stavějí na vytváření jakési „naděje“, by v mnoha jiných zemích skončila v ústraní, ale zde je situace jiná. Připomíná, že pomalu v každých volbách v posledních letech se v Česku dostala do parlamentu jedna nová strana, což v roce 2017 byl případ Pirátů – jimž se v říjnu rýsuje šance porazit o čtyři roky starší politický projekt Andreje Babiše.

Eric Drooker

Projekt Reporting Democracy, který podporuje nezávislé novináře popisující hrozby pro demokracii ve střední, východní a jižní Evropě, ve své aktuální zprávě o Česku připomíná úspěch Milionu chvilek v podobě mnohasettisícových demonstrací, k politickým aspiracím Mikuláše Mináře však dodává, že pro ně mnoho podpory nezískává.

U podivnosti s názvem „Hnutí Otevřeme Česko“ se analýza pozastavuje nad tím, že hostinští stojící za tímto projektem jednak proklamují, že do voleb až tak moc nechtějí, a jednak že opatření proti šíření koronaviru označují za represi.

Nejpodivněji v přehlídce bizarních českých politických novinek působí nepochybně Robert Šlachta vystupující za volební projekt Přísaha. Autor připomíná, že se uvedl razií, která vyústila ve svržení vlády ODS v roce 2013.

Analýza končí lakonickou poznámkou v tom smyslu, že k rozptýlení pochybností ohledně využívání prostředků z fondů Evropské unie, které v České republice provází korupce, nekompetence a zneužívání, je jeden policista málo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články