Nové dokumenty v kauze Tuhý: K úniku informací nedošlo

Policejní prezident Tomáš Tuhý  (ČTK)

Policejní prezident Tomáš Tuhý | FOTO: ČTK

Deník Echo24.cz dnes přichází s informací, která vyvrací rozsáhlé spekulace Nadačního fondu proti korupci v tandemu s Babišovými Lidovými novinami, které se po reorganizaci policie pokusily zdiskreditovat policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Tvrdilo se, že došlo k „brutálnímu úniku“ informací, což vehementně potvrzoval detektiv Jiří Komárek, člověk Roberta Šlachty. Echo24 ovšem přináší informace naprosto opačné.

Důvodem všech obvinění byla slova syna majitele Tesco SW Tesaříka, která pronesl do telefonu zajištěného protikorupční policií: „Můj zdroj jen věděl, že si mají přijít pro tatu. Důvod nevěděl.“ Tyto informace zveřejnil právě Nadační fond proti korupci.

Během osmnáctiměsíčního vyšetřování hledali inspektoři majitele telefonu s koncovým číslem 312, ze kterého dostal Tesařík varovnou SMS – stopy podle pozdějšího rozsáhlého článku v Lidových novinách vedly k exmanželce generála Tuhého. A rozjely se spekulace.

Jenže podle dokumentu, který má Echo24 k dispozici, byla situace poněkud opačná. Policisté měli podle dokumentu čtyři SMS z telefonu s koncovým číslem 312 pro Tesaříka a tři SMS od Tesaříka. Textovou zprávu „Můj zdroj jen věděl, že si mají přijít pro tatu“ zaslal Tesařík neznámému muži na telefon s číslem 312. SMS nemůže sloužit jako důkaz, že k úniku informací vůbec došlo, protože se jedná pouze o sdělení, že Tesařík něco ví. Důkaz o daném varování či jeho záznam k dispozici není.

Echo24 oslovilo Generální inspekci bezpečnostních sborů kvůli pravosti dokumentu. „Dotaz směřuje do možného živého spisu, a z tohoto důvodu není možné k věci poskytnout konkrétní odpověď,“ uvedla mluvčí Radka Sandorová- otázkou tak stále zůstává, zda GIBS se stejnou vervou vyšetřuje úniky z tohoto spisu spřáteleným novinářům z Mafry.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com