Nové informace o auditu: Opozice žádá plné zveřejnění i Babišovu rezignaci

YouTube screenshot

Lídři opozičních stran | FOTO: YouTube screenshot

Podle posledních informací je závěrem auditu, který dorazil do České republiky, potvrzení předchozích závěrů, tedy střet zájmů premiéra Andreje Babiše a zásadní problém s čerpáním dotací. Na to už reagují opoziční politici.

Do ČR dorazily finální audity Evropské komise, které má v tuto chvíli MMR. Podle informací z médií daly Pirátům za pravdu, že premiér porušuje český zákon i EU nařízení proti střetu zájmů a čerpá neoprávněně národní i EU peníze. Ministerstvo musí vše zveřejnit! Jde o peníze nás všech,“ napsal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Pokud se to potvrdí, tak by Andrej Babiš měl buď rezignovat, nebo konečně prodat ,své‘ firmy. Neustálé řešení toho, jestli a jak moc premiér zneužívá své pozice, nás brzdí od řešení zásadních problémů této země,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Vzhledem k tomu, že se to týká premiéra České republiky, tak se to musí zveřejnit okamžitě,“ trvá na svém předseda ODS Petr Fiala.

„Pokud se potvrdí, že EK potvrdila střet zájmů Andreje Babiše, bude to další důvod k jeho rezignaci. Vláda by měla nyní audit zveřejnit, protože občané mají právo vědět, zda nebudeme kvůli Babišovi vracet jako ČR peníze do Bruselu. Skončit také musí podpora Agrofertu z veřejných peněz,“ napsal europoslanec Jiří Pospíšil.

Babiš dnes v reakci na dokončení auditu Evropské komise ohledně svého možného střetu zájmů uvedl, že dodržel zákon, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Audit není konečný, řekl premiér v České televizi. Poukazoval na to, že komise dopracovala audit jen „několik minut“ předtím, než skončila, a začala fungovat nová komise.

Komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ve čtvrtek oznámil, že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy Babiš vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů. Podle fondu neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení těchto dotací a nemůže je neproplatit, aby se nevystavil riziku žaloby ze strany Agrofertu. Dotace schválené od loňského srpna ale fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.

Dosud pozastavené dotace fond uvolnil pro dvě firmy z holdingu Agrofert, zjistil web iROZHLAS.cz. Společnost Kladrubská dostane téměř tři miliony na nový nakladač. Dalších více než 48 milionů korun získá firma Lipra Pork na modernizaci chovů prasat v závodech v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Mělníku či Semilech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner