Zdrcující audit Evropské komise: Česko má vrátit 451 milionů, korekce sto procent

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Česká republika by měla podle závěrečné zprávy auditorů Evropské komise vrátit 451 milionů korun. Informoval o tom server Deník N. Podle zdrojů deníku FORUM 24 byly ve finální verzi auditu potvrzeny předcházející závěry evropských auditorů, a to v podstatě v plném rozsahu.

„Je tam uvedena stoprocentní korekce kvůli střetu zájmů. Další částky se týkají chybných dotací například pro Lovochemii, lihovarnický podnik Ethanol Energy a Cereu a slavnou inovační linku na toastový chleba Penam,“ uvedl pro Neovlivní zdroj obeznámený s auditem.

()

Andrej Babiš od okamžiku, kdy zpráva o auditu dorazila, stále tvrdil, že se nejedná o nic konečného. Ještě v pondělí prohlásil: „Bakalův Respekt neříká pravdu, protože to samozřejmě není definitivní zpráva, a já nevím, co potvrdil, ale v každém případě není pravda, co zveřejnila Česká televize a Bakalův Respekt, že je to konečná podoba auditní zprávy.“ Sdělil to rádiu Impuls, které patří pod svěřenský fond, kam Babiš v roce 2017 vložil své firmy.

Jenže mluvčí Evropské komise Eric Mamer na pondělní tiskové konferenci řekl: „Od chvíle, kdy obdrží českou verzi, mají dva měsíce, aby nám vysvětlili, jak se hodlají zařídit podle těchto doporučení.“

Neovlivní.cz připomíná, o jaké množství peněz se jedná: „Celková suma, o kterou se hraje, je kolem půl miliardy korun. Část se týká jen prohřešku kvůli střetu zájmů, ta je vyčíslena na 282 milionů korun. Zbývající je za chyby u konkrétních dotací, kvůli nimž auditoři odmítli proplatit další desítky milionů.“

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci řekla, že průvodní dopis připojený k auditu vyzývá ČR k vyjádření, zda se závěry souhlasí. Země proto využije dvouměsíční lhůtu, kterou dostane po doručení překladu dokumentu. Audit tedy podle ní finální není. Dostálová audit odmítla zveřejnit s tím, že je obsah dokumentu důvěrný.

Pražský magistrát, kam audit také dorazil, podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) s právníky zkoumá, jaké sankce by hrozily v případě, že dokument zveřejní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]