Nové koalice po volbách se ve městech už rýsují. Výbušná situace je v Plzni

Ostrava si dohodla koalici, město dále povedou ANO, SPOLU a Piráti (Občanská demokratická strana / se souhlasem autora)

Ostrava si dohodla koalici, město dále povedou ANO, SPOLU a Piráti | FOTO: Občanská demokratická strana / se souhlasem autora

V komunálních volbách ANO zvítězilo v 17 z 27 statutárních měst. Ovšem ne všude, kde Babišovo hnutí zvítězilo, obsadí nakonec křeslo primátora; naopak někde se dohodlo na koalici, která odsunula místního vítěze do opozice. V současné době je již uzavřená, či alespoň předběžně dohodnutá koalice přibližně ve dvou třetinách statutárních měst. K žádné dohodě zatím nedošlo v největších městech. Praha i Brno, v nichž zvítězila koalice SPOLU před ANO, zatím stále jednají.

Již podepsané koaliční dohody jsou v deseti statutárních městech, tedy přibližně ve třetině jejich celkového počtu. Ve Frýdku-Místku se dohodlo vítězné místní hnutí Naše město F-M se ziskem 13 mandátů s ANO, a ve 43členném zastupitelstvu tak budou mít 24 hlasů. Primátorem zůstane Petr Kotrč z Našeho města F-M.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

V Havířově vítězné ANO s 15 hlasy domluvilo a podepsalo širokou koalici s ČSSD, Hnutím pro Havířov a SPOLU plus (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN), takže v zastupitelstvu o 43 členech bude mít pohodlnou většinu 28 hlasů. Primátorem zůstane Josef Bělica z ANO.

Dalším městem, kde již byla podepsána koaliční dohoda, je Karviná. Vítězem se zde stala ČSSD, která získala 23 zastupitelských křesel. Dohodu podepsala s ANO, a v 41členném zastupitelstvu tak budou mít celkem 33 hlasů. Změna v primátorském křesle nebude a i nadále v čele Karviné zůstane sociální demokrat Jan Wolf.

V Mladé Boleslavi získalo vítězné ANO spolu s Volbou pro Mladou Boleslav 11 křesel a podepsalo dohodu s ODS, TOP 09, STAN a Hlasem pro Boleslav. Koalice bude mít v 33členném zastupitelstvu většinu 26 hlasů. V primátorském křesle usedne na prvních 18 měsíců dosavadní primátor Raduan Nwelati z ODS, který na jaře 2024 přepustí primátorské křeslo Jiřímu Bouškovi z vítězného ANO + Volby pro Mladou Boleslav.

Opava bude mít v čele dosavadního primátora Tomáše Navrátila z ANO. Toto hnutí kandidující spolu s OMČO (Občané městských částí Opavy) zde zvítězilo a získalo 17 křesel. Koaliční dohodu podepsalo se Zelenou pro Opavu a v zastupitelstvu, které má 39 křesel, bude mít celkem 22 hlasů.

Největším městem, v němž byla již podepsána vládnoucí koalice, je Ostrava. Vítězné ANO se ziskem 21 mandátů se dohodlo se SPOLU a Piráty a budou mít v 55členém zastupitelstvu celkem 33 hlasů. Primátorem zůstane Tomáš Macura z ANO.

V Prostějově získalo vítězné ANO 14 mandátů a podepsalo koaliční dohodu s ODS a hnutím PéVéčko. Celkem tak budou mít 22 hlasů z 35. Primátorem zůstává František Jura z ANO.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V Teplicích dochází ke změně primátora. Namísto dosavadního Hynka Hanzy z ODS usedne do primátorského křesla Jiří Štábl z ANO. ANO zde získalo 9 z 27 zastupitelů a na koalici se dohodlo s ODS a TOP 09, což této koalici zaručí celkem 17 hlasů.

V Třinci zvítězily Osobnosti pro Třinec, které získaly 13 zastupitelů. Dohodnutí koalice s KDU-ČSL a Společně pro Třinec znamená většinu 18 křesel v 33členném zastupitelstvu. Primátorkou zůstává Věra Palkovská z Osobností pro Třinec.

Zatím poslední podpis pod koaliční smlouvu učinili noví zastupitelé ve Zlíně. Dohodu zde podepsalo vítězné ANO se ziskem 14 mandátů s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů, a tak budou mít v zastupitelstvu o počtu 41 křesel většinu 27 mandátů. Primátorem by měl být i nadále Jiří Korec z ANO.

Dohodnuté, leč v tuto chvíli ještě nepodepsané koalice se rýsují v dalších šesti městech. V Jablonci nad Nisou, kde zvítězilo ANO se ziskem 9 mandátů, se dohodly strany na dalších místech. ODS, Piráti, Společně pro Jablonec a SLK budou mít v 30členném zastupitelstvu těsnou většinu 16 hlasů. Namísto Jiřího Čeřovského z ODS by se primátorem měl stát Miloš Vele rovněž z ODS.

Karlovy Vary bude řídit koalice ANO, Karlováků a SPOLU. Vítězné ANO získalo 14 křesel a koaliční partneři dodají dalších 9, což v zastupitelstvu o 35 křeslech zajisté pohodlnou většinu 23 hlasů.

V Liberci se vítězní Starostové pro Liberecký kraj spolu s TOP 09 a KDU-ČSL, kteří do koalice dodají 12 hlasů, dohodli s ANO, které má o jednoho zastupitele méně. Koalice tak bude mít dvoutřetinovou většinu 23 hlasů v zastupitelstvu o 33 křeslech.

()

Olomouc povede koalice ANO, hnutí Společně, ProOLomouc a Pirátů, kteří dohromady dají 28 hlasů z celkem 45 křesel. ANO dodává 16 zastupitelů.

Výbušnou koalici zatím domluvili v Plzni, kde se proti vítěznému SPOLU, jež získalo 15 hlasů ze 47 zastupitelů, domluvili zástupci ANO, Pirátů a STAN s podporou PRO Plzeň, což jsou dva zastupitelé zvolení za Okamurovu SPD. Dohodnutá spolupráce přináší 28 hlasů. Ale před jejím podepsáním varuje například předseda Pirátů Ivan Bartoš, který prohlásil, že do jednání možná vstoupí osobně. S koalicí založenou na podpoře SPD nesouhlasí ani předseda STAN Vít Rakušan. Situace se zatím stále řeší.

Posledním městem, kde se do této chvíle dokázali dohodnout na koaliční spolupráci, je Přerov. Vítězné ANO se 14 křesly, do koalice přizvalo ODS a KDU-ČSL s TOP 09. Dohromady tak mají v zastupitelstvu o 35 křeslech 21 hlasů. Primátorem by zde měl zůstat Petr Vrána z ANO.

Ve zbytku měst, tedy v Brně, Českých Budějovicích, Děčíně, Hradci Králové, Chomutově, Jihlavě, Kladně, Mostu, Praze a Ústí nad Labem se zatím ještě stále vedou povolební rozhovory s cílem dohodnout fungující většinovou koalici.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články