Nové poměry v Polsku: Tak s tou kritikou vlády musí média přestat!

Eric Drooker

Vývoj v Polsku budí obavy, které už nemusí být jen hrané z nějakých politických důvodů. Nově vládnoucí strana Právo a spravedlnost po krocení Ústavního soudu sahá i na svobodu médií.
Jak uvádí ČTK: Dolní komora polského parlamentu schválila novelu zákona o veřejnoprávních médiích, která umožní nové vládě dosadit do vedení televize a do rozhlasu své lidi, zatímco až dosud byly řídící funkce a dozorčí rady obsazovány na základě veřejných konkurzů. Novela, jejíž přijetí vládní poslanci oslavili bouřlivým potleskem, vyvolala kritiku opozice a obavy Evropské komise.
Hlasování o mediální novele, v němž novela prošla díky jednotnému postupu poslanců vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) poměrem hlasů 232 ku 152, předcházela bouřlivá debata.
Konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS), která po říjnových volbách dominuje v obou komorách parlamentu, odůvodňuje svůj postupu snahou „vrátit veřejnoprávní média Polákům“. Zejména v televizi prý převažuje jediný „správný“ názor, který však nepodporuje většina voličů, jak ukázaly parlamentní volby. „S tím je nutné přestat,“ prohlásila poslankyně Elžbieta Kruková (PiS) a vyčetla rozhlasu a televizi, že opomíjejí či diskreditují křesťanství a polské tradice.
PiS se zejména nezamlouvá, jak veřejnoprávní média referují o snaze vládního tábora ovládnout ústavní soud. „Pokud si média představují, že se budou v příštích týdnech věnovat kritice našich změn či našich návrhů změn, pak je nutné s tím přestat,“ řekl předseda poslaneckého klubu PiS Ryszard Terlecki.

A teď naši lidé
Kromě toho novela fakticky umožňuje vládní straně nominovat do vedení úřadů své členy. Dosud totiž nesměli být vedoucí úředníci před nástupem do funkce nejméně pět let členy žádné politické strany, nově bude stačit, že stranickou legitimaci odevzdají těsně před vstupem do úřadu.
Tolik agentury. PiS, opojená novou mocí, zkouší, co všechno je možné. Říci nahlas, že televize má vysílat podle toho, kdo se ve volbách dostal k moci, je dost velká neomalenost. Řeči o tom, jak se v televizi a rozhlasu diskredituje křesťanství a polské tradice, jsou legrační. Takže když to nesmí dělat televize, dobře, ale kdo tedy smí dělat? Odteď je neomylným vykladačem polských dějin a křesťanství PiS? To je zbytečný mezičlánek. Možná by bylo lepší zemi svěřit rovnou polské biskupské konferenci. Ta by mohla hrát podobnou roli, jakou mají ajatolláhové v Íránu. Čestným šéfem televize by mohl být polský primas.
PiS si nejspíš neuvědomuje, že brousí oboustranný meč. Až příští – či nějaké další – volby prohraje, poletí podle jejich vlastního zákona „strážci tradic“ z funkcí přes noc. Jak už nějaká administrativa získá moc, nebude se jí chtít vzdát, byť ji pro ni připravil odpůrce.
Dějiny se nikdy přesně neopakují, ale je roztomilé, jak současné poměry v něčem připomínají konec 30. let minulého století. To bychom na tom byli ještě relativně dobře. Dočasně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]