Ředitel Huawei pro ČR působil v Africe během aféry s předáváním dat do Číny

Radosław Kędzia (Profimedia)

Radosław Kędzia | FOTO: Profimedia

Spolupracovník deníku FORUM 24 zjistil, že současný ředitel české pobočky kontroverzní čínské firmy Huawei byl ve svém předchozím působišti v Africe spojený s odposlechy a předáváním dat do Čínské republiky. Má v Praze stejný úkol? To je legitimní otázka, která z tohoto zjištění plyne. 

Přesně čtyři roky působí absolvent varšavské techniky v oboru IT Radosław Kędzia jako výkonný ředitel společnosti Huawei Technologies v České republice. Jeho předchozím působištěm byla Afrika, kde pro společnost Huawei pracoval ve vedoucích funkcích od dubna 2008 do února 2015, tedy v době, kdy Čína postavila pro Africkou unii v Addis Abebě nové sídlo. Později byly v budově odhaleny odposlechy. IT technologie do budovy dodaly společnosti Huawei a ZTE.

V lednu 2018 vyšel v Le Monde Afrique článek obviňující Čínu ze špionáže v sídle Africké unie. Informace převzal britský Financial Times a podle vlastního vyjádření si ověřil jejich pravdivost. FT napsal, že představitelé Africké unie obvinili Čínu z průniku do jejich počítačového systému. Čínská lidová republika financovala a čínské státní firmy postavily budovu sídla Africké unie v hodnotě 4,5 mld. korun.

Přenos dat do Číny probíhal každou noc mezi půlnocí a druhou hodinou ranní od otevření budovy v lednu 2012 do ledna 2017, kdy technici Africké unie zjistili, že se data z jejich serverů každou noc kopírují na servery v Šanghaji. K zveřejnění případu však došlo až o rok později v lednu 2018. Čínské ministerstvo ve svém oficiálním prohlášení obvinění z narušení systému odmítlo, informace o něm označilo za neopodstatněné a zcela nesmyslné. Západní diplomaty dotazované Financial Times však zpráva nepřekvapila. „Když je necháte vybudovat celý systém, tak je samozřejmé, že ho poslouchají,“ řekl deníku jeden z nich.

Deník South China Morning Post vycházející v Hongkongu upřesnil, že kromě průniku do počítačové sítě byly v budově nalezeny i odposlechové mikrofony skryté ve stolech a ve zdech. Podle listu byly odstraněny a servery čínských firem byly nahrazeny zařízením jiných dodavatelů.

V době, kdy byla budova dokončena a předána Africké unii, vykonával současný ředitel Huawei pro ČR funkci technického ředitele a viceprezidenta Huawei pro jihovýchodní region Afriky.

Společnosti Huawei Technologies Czech v posléze zaslaném vyjádření jakoukoli souvislost mezi působením ředitele pana Radoslawa Kedzii a odposlechy v sídle Africké unie v Addis Abebě odmítla:

Před svým příchodem do České republiky byl Radoslaw Kedzia v letech 2013–2015 generálním ředitelem společnosti Huawei Technologies v oblastech Ugandy, Rwandy a Burundi. Před tím v letech 2011–2013 působil na pozici regionálního technického ředitele v oblastech jižní a východní Afriky a ještě dříve byl ředitelem Huawei v Keni. Etiopie nebyla mezi zeměmi, které by spadaly do jeho působnosti po celou dobu jeho pracovního angažmá v Africe.  

Společnost Huawei nedodávala do Etiopie ani do sídla Africké unie svoje zařízení, a proto jsou tato obvinění neopodstatněná. Proti lidem, kteří obvinění vznesli, jsme již podnikli právní kroky. 

„Během působení v Keni a Ugandě jsem neslyšel o takovém obvinění a zdají se mi docela zvláštní,“ konstatuje Radoslaw Kedzia.

„Společnost Huawei žádná data nestahuje. Nemáme o to ani žádný zájem a určitě to není oblastí našeho podnikání. Dodáváme technická řešení pro naše zákazníky, které si oni sami testují, zabezpečují a používají,“ dodává ředitel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]