Vystrčil zůstává šéfem senátu, zvolen byl v prvním kole. Horní komora má nové místopředsedy

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) (Pavel Hofman / FORUM 24)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Senát dnes zahájil státní hymnou první schůzi ve 14. funkčním období a v povolebním složení. Nově zvolení senátoři si za svého předsedu opět zvolili Miloše Vystrčila (ODS). V úvodu zasedání složilo všech 27 letos zvolených členů horní komory ústavou předepsaný slib. Ujali se tak svých mandátů se všemi právy a povinnostmi. Senát tak má po zhruba dvou týdnech opět všech 81 plnoprávných členů. Z nich se z úvodního jednání senátu omluvila pouze Miroslava Němcová (ODS), nepřítomen byl také lidovec Jiří Čunek. Déle se bude rozhodovat o obsazení výborů a komisí.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Tajné volby o vedení se zúčastnilo 80 senátorů. 73 z nich hlasovalo pro Miloše Vystrčila (ODS), který tedy svůj post obhájil a stal se opět předsedou. Ve volbě neměl konkurenta, byl jediným kandidátem.

“Budu dělat všechno pro to, aby senát nadále byl důstojnou institucí, která hájí lidská práva a svobody, která je pojistkou české demokracie a našeho parlamentního zřízení,” slíbil ve své krátké kandidátské řeči Vystrčil.

Premiér Petr Fiala (ODS) Vystrčilovi k jeho znovuzvolení pogratuloval. Oceňuje, že horní komora bude mít i nadále výborného, pracovitého a důstojného předsedu. S gratulacemi se přidala i celá Občanská demokratická strana nebo předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). “Miloši, srdečně gratuluji ke znovuzvolení předsedou,” napsala. Senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer vyjádřil Miloši Vystrčilovi svou důvěru.

Čtyřmi místopředsedy senátu se v souladu s dohodami senátorských klubů stali Jiří Drahoš (za STAN), Jiří Oberfalzer (ODS), Tomáš Czernin (TOP 09) a Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Neměli protikandidáty. Oberfalzer a Seitlová dnes byli do vedení horní komory zvoleni opětovně, Czernin a Drahoš jsou nováčky. Nejvíce hlasů dostal stejně jako před dvěma lety Oberfalzer, 69 z 80 odevzdaných. Drahoš obdržel 67 hlasů, Czernin 64 a Seitlovou volilo 63 senátorů.

Senátoři skládali slib do rukou místopředsedkyně senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL), která jako jediná z původního vedení horní komory nemusela letos obhajovat senátorský mandát. Je tak od poloviny října úřadující šéfkou senátu.

()

“Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,” ocitoval jako první text slibu jednačtyřicetiletý senátor Jan Paparega (ProMost), který je nyní nejmladším členem horní komory.

Senátorky a senátoři měli na oděvech připnuty vlčí máky jako připomínku válečných veteránů a symbol jejich podpory, které si mohli opatřit v předsálí jednacího sálu. Senát se podle Seitlové letos opětovně připojil ke sbírce na pomoc veteránům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články