Novinář Jan Macháček povede Babišovu intelektuální líheň

Jan Macháček (ČTK)

Jan Macháček | FOTO: ČTK

Známý novinář Lidových novin Jan Macháček, někdejší disident a chartista, který kdysi spoluzakládal týdeník Respekt, přešel z Knihovny Václava Havla, kde až do konce roku působil ve správní radě, do Institutu pro politiku a společnost. Tuto instituci založil v říjnu minulého roku předseda hnutí ANO Andrej Babiš jako „líheň pro budoucí politiky a platformu pro intelektuální diskusi“. Úkolem think-tanku je podle Babiše formulovat problémy českého státu, akcentovat národní zájmy a  prosazovat liberální hodnoty.

Institut v tiskové zprávě z 5. března 2015 oznámil, že „novinář, publicista, ekonom a hudebník“ Jan Macháček se stal předsedou správní rady na jejím zasedání 25. února. Macháček ke svému zvolení podle oficiální tiskové zprávy uvedl:

„Nabídka vést Institut pro politiku a společnost je skvělá výzva,“ říká Macháček. „Český politický a veřejný prostor potřebuje kultivaci a hloubkovou otevřenou diskusi, kterou bude institut s velkým a nejlepším profesionálním nasazením podporovat a poskytovat jí podporu a platformu.“ Institut má pod vedením Macháčka organizovat větší mezinárodní konference, ale i domácí konference, semináře a veřejné diskuse. „Budeme dělat analytickou práci dostupnou všem zájemcům v politice i mimo ni, budeme organizovat pracovní snídaně i kulaté stoly, budeme se zabývat zahraniční a bezpečnostní politikou, obranou, evropskými záležitostmi, ale třeba i vzděláváním, školstvím, digitalizací, energetikou, urbanismem, městem i veřejným prostorem, hodnotami v politice i lidskými právy,“ dodal Macháček.

Ve správní radě od počátku působí primátorka Prahy Adriana Krnáčová, europoslanec Pavel Telička a egyptolog Miroslav Bárta. Nově přibyl do správní rady bývalý senátor a šéf ČSÚ Edvard Outrata a výkonným ředitelem se stal Pavel Fidler.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]