Novinář Janek Kroupa se brání: Babiš by neměl řešit své potíže tím, že lže o mé práci

archiv

Janek Kroupa a Andrej Babiš | FOTO: archiv

Premiér Andrej Babiš se stále častěji naváží do novinářů. Jedním z nich je investigativní reportér Janek Kroupa, o němž předseda vlády řekl, že poslal do vězení Věru Jourovou. Kroupa vydal prohlášení, v němž se tomuto lživému nařčení brání. Deník FORUM 24 jeho slova přináší v plném znění.

Premiér Andrej Babiš stále opakuje, že jsem dostal nevinou Věru Jourovou do vězení, a teď k tomu dodal, že i její dceru do
psychiatrické léčebny. Ani jedno není pravda. Jakkoli je mi líto obou dam, nepřeji vazbu ani psychiatrické nesnáze nikomu. Nemohu však dále trpět opakovanou lež. Tady jsou proto základní fakta:

Policie zatýká skupinu, kterou podezírá z vydírání a manipulace s dotacemi 10. 10. 2006. Ve skupině je mimo jiné starosta Budišova Péťa a Zdeněk Doležel. Policie hledá Veru Jourovou, ta je ale v zahraničí. Zatýká výhradně na základě svých zjištění, TV NOVA ani já jsme žádné dokumenty, nahrávky ani svědectví v té době policii nepředali. Případ dozoruje státní zástupce, o vazbách rozhoduje soudce. Mě se nikdo na nic neptal ani se mnou nekonzultoval.

11. 10. 2006 večer vysílá TV NOVA reportáž Hráči, jejímž jsem autorem. Dlouhá je cca 40 minut a zhruba 4 minuty se týkají účasti Věry Jourové. Nemluvím o ní já, ale skupina v čele se starostou Péťou. Paní Jourová jako náměstkyně měla na starosti onu ovlivňovanou dotaci. Později sama ovlivňování potvrdí. Prý plnila pokyn svého šéfa Jiřího Paroubka.

Její advokát Karel Brückler k tomu tehdy říkal: „Paní Jourová dostala pokyn od svého nadřízeného (ministra Paroubka – pozn. red.), aby projektu Bono Publico poskytla pomoc. Víc ale říkat nemohu,“ uvedl.

Stejně jako na roli Věry Jourové jsme poukazovali na velmi podivnou roli Michala Pohanky (ČSSD) a dalších. 13. 10. 2006 se Věra Jourová vrací ze zahraničí a policie ji zadržuje na letišti, na základě důkazů a příkazů z 10. 10. 2006, tedy stejných jako u zbytku zadržených. Připomínám, že v té chvíli policie a státní
zastupitelství od nás nemá žádný důkaz ani materiál. Postupuje na základě vlastních zjištění a samozřejmě bez konzultace se mnou.

Pokud si pamatuji správně, teprve v týdnu od 16.-20. 10. 2006 policie žádá TV NOVA o vydání záznamu skryté kamery. Mohlo to být ale i později.

Za reportáží si stojím a prosím každého, kdo se k ní chce vyjadřovat, ať se na ni nejprve podívá.

Žádám premiéra Andreje Babiše, aby si své potíže neřešil třeba tím, že bude lhát o mně a mé práci.

Janek Kroupa

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner