Novinář Martin Shabu, obrněná pěst hnutí ANO

Eric Drooker

Redakce Svobodného fóra obdržela od svého zdroje, který si nepřeje být jmenován, pozoruhodný e-mail, který dorazil z redakce Lidových novin tiskové mluvčí vězeňské služby Haně Löffelmannové. Novinář Martin Shabu, který tento dopis odeslal, je již veřejnosti znám od svého vystoupení v České televizi, kde vysvětloval svoji účast na odvolání ministryně spravedlnosti Válkové. Právě on byl autorem článku, který popisoval ministerstvo spravedlnosti jako nejhorší ze všech nejvyšších úřadů v zemi. Andrej Babiš následně donutil ministryni k odchodu s odkazem na to, že má příliš špatný mediální obraz.

Následující dopis Matina Shabu do Vězeňské služby nám napovídá, kdo bude mít špatný mediální obraz příště. Ze stylu kladení otázek pana Shabu je ovšem také zřejmé, že je jako autor velmi kompetentní pro oblast justice a osvojil si styl vyšetřujícího orgánu. Posuďte sami:

 

Předmět: Novinářský dotaz

Odesílatel: Shabu Martin

Komu: Löffelmannová Hana
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na několik otázek v souvislosti s personálními otázkami ve Vězeňské službě.
1. Na základě jakého výběrového řízení byl přijat na post ředitele odboru zdravotnické služby Milan Bartoloměj.

2. Podle dostupných informací mu chybí zdravotnické vzdělání, což na tuto funkci požaduje zákon 96/2004 Sb. a vnitřní platový předpis?

3. Pomohlo nějak panu Bartolomějovi, že je dlouholetým členem ČSSD?

4. Proč byl vybrán na post ředitele nemocnice při Vazební věznici v Praze na Pankráci Petr Werbik, který loni na toto místo ve výběrovém řízení neuspěl?

5. Není rizikem, že měl na sebe exekuce, což je v rozporu s metodickým pokynem GIBS ohledně prevence korupce?

6.  Proč náměstci generálního ředitele Gottwald a Brendl doporučovali bývalému řediteli pankrácké věznice P. Hadravovi, aby do funkce ředitele nemocnice při Vazební věznici na Pankráci jmenoval právě pana Werbika?

7. Jaké zdravotnické vzdělání má pan Werbik?

8. Proč na generálním ředitelství vznikla úroveň vrchních ředitelů?

9. Jak a kdy se dostal na post vrchního ředitele na GŘ VS Miroslav Honzík?

10. Je pravda, že je to příbuzný (konkrétně synovec) ministryně spravedlnosti Heleny Válkové?

11. Jaké odměny dostali: generální ředitel Ondrášek a jeho náměstci Brendl, Horák, Gottwald v roce 2014 (prosím o odměny po jménech)?

S pozdravy a díky za odpověď do pondělí 23. února 17hod. M. Shabu

 

Poznámka redakce: Poslední větu jsme zanechali i v originálním grafickém provedení. Mailové adresy jsme smazali. Na závěr ještě dodejme: Bylo by zajímavé zjistit, zda si Martin Shabu uvědomuje, že tento neotřelý styl kladení dotazů za stávající situace, kdy se Lidové noviny chovají jako stranický tisk hnutí ANO a fakticky tu roli i hrají, musí na každého normálně myslícího člověka působit jako výhrůžky od hnutí ANO směrem k lidem z ČSSD, či jako snaha Roberta Pelikána zastrašit vedení vězeňské služby. Anebo si to právě uvědomuje a přesně to činí? To je tedy doba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]