Novinář Přibil se vrátí k soudu. Měl pomluvit Chovance v kauze Čapího hnízda

Bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil přichází na výslech parlamentní vyšetřovací komise. (ČTK)

Bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil přichází na výslech parlamentní vyšetřovací komise. | FOTO: ČTK

Městský soud v Praze se bude zabývat případem bývalého novináře MF DNES Marka Přibila, který se měl dopustit pomluvy. Po nepravomocném zastavení trestního stíhání se nyní státní zástupce odvolal k soudu vyšší instance. S informací přišel Deník N.

Obvodní soud pro Prahu 4 zastavil na začátku prosince trestní stíhání novináře Marka Přibila, který čelí obžalobě z pomluvy kvůli článku, ve kterém tvrdil, že někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo. V ní byl mimo jiné obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří členové jeho rodiny. Vyplývá to z justiční databáze. Proti usnesení o zastavení stíhání může podat státní zástupce stížnost.

Přibil v článku, kvůli kterému je obžalován, na svých stránkách ppmagazin.com psal, že Chovanec s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým ovlivňovali vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. Text článku byl založen na výpovědi čtveřice policistů, podle kterých dal Chovanec pokyn k vyšetřování případu údajného Babišova dotačního podvodu kvůli „zájmu ČSSD snížit nebo odstranit politickou konkurenci“.

Eric Drooker

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dospěla v březnu k závěru, že policisté nejsou podezřelí z trestného činu ani přestupku. Chovanec v případu vypovídal jako svědek letos v létě. Řekl, že on ani Tuhý s vyšetřovatelem kauzy Čapí hnízdo nemluvil.

Přibil, bývalý novinář Mladé fronty DNES (MfD) patřící do holdingu Agrofert dříve vlastněného Babišem, figuroval v nahrávkách, které se před dvěma lety objevovaly na twitterovém účtu Julius Šuman. Na záznamu hovořil s tehdejším vlastníkem MfD a ministrem financí Babišem o zveřejňování kompromitujících materiálů na ČSSD a ODS. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě.