Vyjařování hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka je dlouhodobě známo jako velmi problematické. Nyní se to opět ukázalo, když se jej novinář serveru Seznam Zprávy Radek Nohl dotázal, zda prezident Miloš Zeman podstoupil vyšetření, které mu doporučil soudní znalec, který se zabýval slovy bývalého radního Svatopluka Bartíka o tom, že hlava státu má rakovinu. Mluvčí byl místo odpovědi na redaktora sprostý.

Ovčáček sám na svém twitterovém účtu uveřejnil konverzaci s Nohlem, kterou uvedl slovy: „Redakce Seznam Zprávy vyrazila na pomoc lháři Bartíkovi a dezinformačními metodami se snaží zpochybnit zdraví pana prezidenta. Odpověděl jsem mimořádně tvrdě. Takové praktiky totiž do slušné společnosti nepatří.“

Nohl se Ovčáčka slušně ptal, zda Zeman podstoupil vyšetření – výzva znalce je uvedena ve znaleckém posudku. „Mohl byste mi říct, jestli pan Zeman na nějakém takovém vyšetření byl? Pokud ano, odhalila něco? Děkuji Vám za reakci,“ psal mj. Nohl.

Ovčáček jej nejprve obvinil, že „překrucuje dezinformační kauzu“, a když Nohl svůj dotaz upřesnil s tím, že se ptá pouze na to, co uvádí policie, mluvčí prezidenta republiky napsal: „Je mi z vás na blití.“

Bartík v závěru roku 2017 před blížícími se volbami prezidenta napsal na facebook, že Zeman má rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života. Napsal to s ohledem na to, že Zeman znovu kandidoval na prezidenta a podle Bartíka měla veřejnost vědět, jak na tom zdravotně je. Později své tvrzení z internetu stáhl s odůvodněním, že nečekal takovou vlnu negativních reakcí jak na sebe, tak na prezidenta. Zeman ve volbách prezidentské křeslo obhájil.

Pražský hrad označil tvrzení za nepravdivá a podal na Bartíka žalobu a trestní oznámení. Městský soud v Brně loni na žádost Zemanových právníků projednávání žaloby přerušil kvůli tomu, že by se nejdřív mělo vyřešit trestní oznámení. Policie pak v prosinci trestní oznámení odložila. Pražský hrad proti tomuto rozhodnutí podal stížnost, i ta však byla zamítnuta.

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora