Novináři by už měli všechny Zemanovy výstupy ignorovat. Ať se snaží Soukup

Zbyněk Pecák

Miloš Zeman | FOTO: Zbyněk Pecák

Jakkoliv byla včerejší tisková konference, které z nepochopitelného důvodu Hrad říká happening, tajemná, jedna věc byla jasná. Miloš Zeman bude urážet novináře, možná jim vynadá do hyen, protože spekulovali o jeho konci ve funkci. Starý pán nezklamal. S radostí, že z novinářů, kteří přišli na jeho údajně důležitý mítink, udělal podle svých slov blbečky, trapně spálil trenýrky a s mylným pocitem velkého vítěze odešel.

Zbyněk Pecák

Jak dlouho si však ještě budou muset novináři nechat nadávat od člověka, který má evidentně potíže sám se sebou? Odpověď je jasná: Do té doby, dokud mu budou naslouchat, chodit na jeho akce a přibližovat prezidentovo smutné chování svým čtenářům. Zeman nepřestane, dokud bude mít publikum. Je jako malé dítě, které se předvádí pouze ve chvíli, kdy ho někdo pozoruje. A není pro něj vděčnější publikum, než jsou novináři, musející ho poslouchat „díky“ své profesi a donucení se nechat urážet. Primitivně a uboze.

Nikde ovšem není psáno, že si tohle může prezident dovolit. Možná proto, že nikdo v minulosti nepočítal s tím, že by někdo takový mohl vykonávat funkci hlavy státu. Je pochopitelné, že politikovi novináři vadí, protože mu každý den dávají najevo, že není bezchybný a některé věci by měl dělat jinak. Někdo se s tím smíří a bere to jako řeholi při výkonu své funkce, jiný zatrpkne a stane se z něj mrzutý mstivý stařík. Za to však nemohou novináři, ale pouze a jenom on sám.

Zeman má problémy a jedním z nich jsou novináři, stejně tak problémem některých novinářů může být Zeman. Jako prezidenta ho však musí sledovat a informovat o jeho „fungování“. Existuje ovšem mez, kterou do včerejška žádný z politiků nepřekročil. Až Zeman, nepřekvapivě a trapně, jak je jeho zvykem. Nyní jde o to, zda si to stále nechají zástupci sedmé velmoci líbit, nebo už se začnou nějak bránit. Ne však prezidentovými ubohými zbraněmi, ale daleko chytřeji a na úrovni.

Stačí maličkost, prezidentovy výstupy, tiskovky, výjezdy do krajů nebo veškeré akce na Hradě ignorovat. Zkrátka rozjet akci „My jsme blbečci? Tak to vás nebudeme obtěžovat, pane prezidente“. A to bychom se divili, jak by najednou byla daleko lepší atmosféra. První krok ukázala včera naprosto skvěle Česká televize. Médium, které je pod neustálým tlakem z Hradu a nucené poslouchat nadávky nejen od Zemana, Babiše, Okamury, ale také od Jaromíra Soukupa, který veřejnoprávní televizi závidí, že na rozdíl od jeho stanice dělá svou práci dobře a profesionálně, nezařadila přímý přenos z frašky v Lumbeho zahradě do svého vysílání.

Samozřejmě že si za to vyslechne od všech možných Zemanových poskoků spoustu kritiky, ale po kolikáté to už bude? Že bude zase Soukup minimálně ve 230 pořadech, které moderuje, nadávat na Petra Dvořáka a další lidi z České televize? Koho to trápí? Vedení ČT viditelně ne.

Příklad z veřejnoprávní televize, které jako jediná může reálně pocítit Zemanův hněv, by si měla vzít i všechna další média a svorně Zemana brát jako osobu nežádoucí. Podávat sice zprávy o jeho panování, ale nedopustit, aby znovu plival své jedovaté sliny na všechny strany. Je však nutné, aby se pro jednou spojili všichni, protože když jeden zklame, ztrácí akce význam.

Vždyť má Zeman svůj pořad na prohradní televizi, tak ať se vypovídá tam. Prostor ve čtvrtek večer dostane dostatečný a může si se Soukupem notovat v tom, jací jsou novináři odpad. Majitel TV Barrandov to dělat může, on totiž žádným novinářem není. Tím se nestanete, když si koupíte média.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner