Přes 300 bývalých zpravodajů a zpravodajek v Moskvě podepsalo otevřený dopis ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, ve kterém žádají o okamžité propuštění amerického novináře Evana Gershkoviche. Zatčení podle nich vysílá nebezpečný signál o postoji Moskvy k nezávislé žurnalistice. K dopisu se připojila mimo jiné i česká novinářka Lenka Kabrhelová.
Zahraniční korespondenti, kteří pracovali v Moskvě, písemně vyzvali ruskou vládu k okamžitému propuštění Evana Gershkoviche, reportéra The Wall Street Journal obviněného ze špionáže. Jedná se podle nich o „znepokojivý a nebezpečný signál“ o postoji země k nezávislým médiím. V dopise adresovaném ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi se uvádí, že jsou novináři reportérovým zatčením a následně vznesenými obviněními „šokováni a zděšeni“.
„Evan Gershkovich má za sebou dlouhou a působivou historii novinářské práce,“ stojí v dopisu, který podepsalo 301 novinářů z 22 zemí světa. První signatář přijel do Moskvy v roce 1964, zatímco poslední odešel v posledních několika týdnech. Jsou mezi nimi například novinářka Orla Guerin z BBC, bývalý novinář New York Times Bill Keller, John Kampfner, výkonný ředitel think-tanku Chatham House a David Remnick, redaktor New Yorker.
Podle dopisu jeho signatáři nepochybují o tom, že jediným účelem a záměrem Gershkovichovy práce bylo informovat své čtenáře o současné realitě v Rusku. „Shánění informací, i když to znamená pobouření politických zájmů, nedělá z Evana zločince nebo špióna, ale dělá z něj novináře. Žurnalistika není zločin,“ apelují na Moskvu.
„Zatčení vysílá znepokojivý a nebezpečný signál o ruském ignorování nezávislých médií a ukazuje lhostejnost k osudu mladého, talentovaného a čestného novináře,“ napsali Lavrovovi.
Jednatřicetiletý americký reportér Gershkovich byl 29. března na své reportážní cestě v Rusku ve městě Jekatěrinburg zatčen a obviněn ze špionáže. Stal se tak prvním americkým novinářem zadrženým v Rusku na základě takového obvinění od studené války.
Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) uvedla, že proti Gershkovichovi zahájila trestní řízení za shromažďování informací pod „rouškou žurnalistiky“ o vojenskoprůmyslovém komplexu, které jsou považovány za státní tajemství. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov trval na tom, že byl „přistižen při činu“. Reportér i deník takové obvinění, za které novináři hrozí až 20 let vězení, vehementně odmítají a případ vyvolal pobouření ze stran mediálních organizací, skupin pro lidská práva i zahraničních vlád.
Americký prezident Joe Biden a zpravodajské organizace po celém světě se připojili k deníku The Wall Street Journal a vyzvali ke Gershkovichovu okamžitému propuštění. Podle Bidena jde o „naprosto nezákonné“ zadržení, přičemž reportérovu rodinu ujistil, že pracuje na jeho propuštění. Podle ruského velvyslance v USA Anatolije Antonova Washington hrozí „odvetnými opatřeními“, pokud reportér nebude propuštěn.