Komers: Novináři pracují často v něčích službách, což může pro demokracii nebezpečné

Zbyněk Pecák

Adam Komers ve své vinárně | FOTO: Zbyněk Pecák

Adam Komers strávil téměř pětadvacet let v České televizi, kde působil jako redaktor, zástupce vedoucího zpráv a byl i jednou z tváří protestu proti Bobošíkové, dnes vlastní vinotéku Naturel v centru Prahy. V rozhovoru pro FORUM 24 hovoří mimo jiné o útocích Andreje Babiše na redaktorku ČT, o aktuální situaci v České televizi a dalším.

Jaký máte názor na výstupy ministra financí Babiše vůči České televizi, potažmo redaktorům ČT?

Mně se hlavně zdá, že pan Babiš si patrně neuvědomuje, že prostřednictvím redaktorů sdělovacích prostředků hovoří s občanem a že stát opravdu není firma. V tom státě je to obráceně, v demokratickém státě by měl být pánem občan a politik je jeho zaměstnancem, takže pan Babiš si asi trochu spletl roli, on není v Agrofertu. Pan Babiš je politikem, zaměstnancem občanů a nemůže se k nim takhle chovat. A to, jak se zachoval k paní redaktorce, považuji za absolutní nehoráznost.

A jak vnímáte útoky Babišovy MF Dnes na ČT?

Já se přiznám, že MF Dnes několik let vůbec nesleduji, protože pro mě to je stranický tisk „ANOfertu“ a nevím, co bych v Mladé frontě měl brát vážně, takže je to pro mě irelevantní plátek, ke kterému nemá smysl se nějak vyjadřovat. To, že tamní novináři jsou schopni se snížit k tomu, že pracují na něčí objednávku a někoho skandalizují ze msty, tak to je jejich ubohost.

Není podle vás nebezpečné, že takto útočí na ostatní média?

On prostřednictvím novinářů útočí vždycky na občany, protože novináři jsou zprostředkovatelé informací mezi politikou a občany. Já od začátku mé novinářské kariéry razím jednu věc. Pro všechny je nejvýhodnější, když jsou novináři nezávislí, protože nikdy se nemůže stát, že se proti někomu ti novináři obrátí. Zatím tu ale novináři dost často pracují v něčích službách, což si myslím, že je pro demokracii velmi nebezpečné. A největší problém je v tom, že ti novináři se tváří jako nezávislí, v tom je ta lež totiž. Je pravda, že stranický tisk tu byl vždycky. Rudé právo bylo orgánem ÚV KSČ, Lidová demokracie byla orgánem Lidovců, Svobodné slovo bylo Národních socialistů, ale bylo to jasné, že je to stranický tisk. Dneska se noviny tváří, že jsou strašně nezávislé, ale přitom to není pravda. Tak ať to řeknou jasně, my jsme noviny pana Babiše a píšeme podle toho, jak nám káže, ale ať se netváří jako nezávislé.

A jak nahlížíte na současnou situaci v ČT?

Já v České televizi téměř rok nejsem, takže nevím, co se tam teď děje, nebo neděje, ale vím z minulosti, že zaměstnanci se poněkud pozastavovali nad tím proč si ČT objednává nějaké služby u PR agentur, když má svoje poměrně dost početné PR oddělení. Na druhou stranu těžko říct, kolik pan ředitel Dvořák těm PR agenturám dává, nebo nedává, on vždycky dokáže předložit radě nebo i kdysi odborům nějaké svoje grafy a tabulky, ze kterých vyplývá, jak je všechno v pořádku. Otázka je, jestli to opravdu v pořádku je. Já jsem přesvědčen o tom, že instituce s takhle obrovským rozpočtem nemá dostatečnou finanční kontrolu. Myslím, že by tam měla být nějaká profesionální správní rada nebo někdo, kdo má nad tím hospodařením opravdu přehled, anebo by hospodaření České televize měl kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner