Novináři z Charlie Hebdo dostávají desítky výhrůžek smrtí

Eric Drooker

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo dnes sdělil, že opět dostává anonymní vzkazy, jejichž autoři opět hrozí zaměstnancům časopisu smrtí. Týdeník, v jehož pařížské redakci džihádisté loni povraždili 12 lidí, podal žalobu proti neznámému pachateli. Policie případ podle listu Le Monde vyšetřuje jako písemné vyhrožování smrtí.

„Hrozby začaly v polovině července, byly jich zatím desítky,“ řekl novinářům spolumajitel časopisu Eric Portheault. Hodně výhrůžek přišlo hlavně 8. srpna, kdy vyšlo nové číslo listu, na jehož první stránce byl pod titulkem Muslimové, uvolněte se obrázek nahého páru tvořeného vousatým mužem a ženou s šátkem na hlavě. Redakce má podle anonymů počítat s atentátem kolem 30. srpna.

4982007_6_2c56_2016-08-12-0ea2212-16400-1xcu1df_8c48beed1fa6bbc703facc2dabee5b41

Členové redakce jsou pod neustálým policejním dohledem od atentátu ze 7. ledna 2015, kdy v pařížském sídle časopisu dva francouzští džihádisté povraždili 12 lidí včetně osmi karikaturistů a redaktorů. Útočníci tvrdili, že tak chtěli potrestat Charlie Hebdo za jeho karikatury proroka Mohameda. Nejen podle radikálních muslimů tím list urážel jejich víru.

Redakce ale ani po atentátu neustoupila od satirických útoků na všechna náboženství. Další výhrůžné texty obdržela letos v červnu. Neznámí autoři hrozili především zabitím několika dalších členů redakce. Nejméně jeden z nich obsahoval islámské zvolání Alláhu akbar (arabsky bůh je veliký). Po tehdejších hrozbách ale redakce žádnému útoku nečelila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články