Novinářská organizace se zastala Jakuba Železného: Hradní výpady ohrožují svobodu

Jakub Železný (Pavel Hofman / FORUM 24)

Jakub Železný | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Zástupci Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) se jasně postavili k vyjádřením pracovníků Kanceláře prezidenta republiky proti novináři Jakubu Železnému, který před časem upozornil na to, že prezident republiky Miloš Zeman v několika případech vyznamenal někdejší agenty Státní bezpečnosti.

Prohlášení CZ IPI:

Jakub Železný (Pavel Hofman)

Postupně tři zaměstnanci KPR vydali svá stanoviska k tweetu novináře Jakuba Železného. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář napsal oficiální dopis generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi, své stanovisko vydal ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí Jiří Ovčáček a naposled se vyjádřil i tiskový mluvčí Hradu Vít Novák.

Podnětem pro tyto jejich projevy byl jeden metaforický tweet Jakuba Železného, v němž se autor pozastavuje nad tím, že prezident republiky udělil v posledních letech státní vyznamenání deseti osobám, které byly před rokem 1989 evidovány jako agenti Státní bezpečnosti – tajné policie komunistického režimu. Železný přitom ve svém sarkastickém tweetu tyto osoby nejmenuje, ale zmiňuje krycí jména, pod kterými je komunistická tajná policie evidovala.

Není úkolem představitelů státní moci a úředníků vládního aparátu, v daném případě vedoucích představitelů prezidentské kanceláře, aby posuzovali projevy novinářů. Jejich vyjádření vnímáme jako pokus o nepřijatelný zásah do svobody novinářské práce a nezávislosti veřejnoprávního média.

Vyzýváme vedoucího KPR a jeho podřízené, aby od dalších podobných projevů upustili.

Eric Drooker

Jakub Železný 28. října zveřejnil na svých sociálních sítích tato slova: „To je jmen za poslední léta: HELENA, FRANTA, MIREK, RONY…kdejaký MISTR úpadkového žánru, béčkový HUDEBNÍK či (letos) trapný KOMIK. Už nejsem žádný KADET, abych dělal, že to nevidím, koukal do OBLAK a tvářil se, že mi ten HOUF nevadí. Vadí. Ale 28. říjen si nedám(e) kazit.“

Jednalo se o výčet lidí, které vyznamenal náš pan prezident. Postupně (dle přezdívek) – Jitka Frantová Pelikánová, herec Jan Skopeček, písničkář Jaromír Nohavica, zpěvák Ondřej Hejma, hudební skladatel Ladislav Štaidl, hudební publicista Karel Srp, herec Josef Dvořák, právník Pavel Smutný a přispěvatel Parlamentních listů Zdeněk Zbořil.

Proti tomu se nejprve ohradil kancléř Vratislav Mynář, který napsal dopis generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi, později mluvčí Jiří Ovčáček a nakonec další zaměstnanec KPR Vít Novák.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články