Novinka na e-shopu: Román Jana Jandourka jako detektivka i psychologická próza

archiv

Zuzana Bergová je herečka, která prožila dobu své největší slávy za první republiky a v době Protektorátu, jen nevinnou obětí doby a lidí, nebo je rafinovaný zločinec a vražedkyně? Kolik je ochotna po desetiletích přiznat a co z toho je vlastně pravda? A prožívá někdo stejný příběh i v současnosti? Sedmý román Jana Jandourka, spisovatele a sociologa, v sobě spojuje prvky detektivního žánru a psychologické prózy. Nyní jej můžete získat na e-shopu FORUM a podpořit tím nezávislou žurnalistiku i kvalitní literaturu.

Příběh herečky Zuzany, v jejímž životě se postupně odhalují stále další a temnější vrstvy, je také příběhem malých osobních dějin, ve kterých je člověk neustále drcen totalitní mocí. Uhýbá jí, zkouší s ní hrát své hry a stále mu hrozí, že se stane jen zrcadlovou kopií svého protivníka.

Román Poslední film Zuzany Bergové ukazuje tyto střety nejen jako sled různých pochmurných konců, ale také jako tragikomedii, kde komično není až na druhém místě. Černý humor při líčení hnědé a rudé totality patří k tradici české (ale také třeba anglosaské) literatury. K přemrštěným nárokům na absolutní moc patří i to, jak jsou takové snahy nakonec bizarní. Na otázku, zda se máme při spatření takového divadla smát, nebo máme plakat, se dá odpovědět jen tak, že platí obojí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner