Novinka obdivované čínské stability. Už zakázali i Medvídka Pú. Připomíná prezidenta

repro: barstoolsports.com/

Čínská společnost, jejíž stabilitu obdivuje prezident Zeman, dospěla do dalšího stadia této stability. Zakázala Medvídka Pú. Proč? Číňané si všimli, že vypadá jako prezident Si Ťin-pching. Proto byly na čínských sociálních sítích zmínky o něm zablokovány. Medvídek s „malým rozoumkem“, byť jinak dobrosrdečný a milovník medu, asi čínským představitelům přišel jako nevhodné zobrazení momentální hlavy Říše středu.

Když do vyhledávače v Číně zadáte Little Bear Winnie!, objeví se vám místo zvířátka hláška, že „tento obsah je nezákonný“. Samolepky s Púem byly také odstraněny z oficiální WeChat galerie nálepek.

Srovnání mezi prezidentem Si a Púem se poprvé objevily v roce 2013 poté, co čínští uživatelé sociálních sítí začali rozšiřovat obrázky, které ukazovaly medvídka, jak kráčí vedle další postavy z knížky, kterou napsal A. A. Milne a vyšla v roce 1926, totiž Tygra. Doplněno bylo fotografií Si Ťin-pchinga jdoucího pospolu s Barackem Obamou.

V roce 2015 portál pro politickou analýzu Global Risk Insights nazval obraz Si Ťin-pchinga stojícího v přehlídkovém voze spárovaného s obrazem hračky, kde stojí v autíčku Pú, za „nejcenzurovanější čínskou fotografii“ roku.

Vládní komunistická strana je velmi citlivá na komické zobrazování svého vůdce, který se stále více pokouší upevnit svou moc.

Jak uvádí stránky barstoolsports.com, Pú je ale v beletrii jednou z nejoblíbenějších postav a prezident „by měl obdivovat svou nevšední podobnost s Púem a vyvěsit tyto fotografie na billboardech před nadcházejícími volbami. Z nějakého důvodu je však vláda cenzuruje znovu potvrzuje svůj zatuhlý a nahluchlý postoj.“

Autor Francis Barstool připomíná pobouření muslimů nad karikaturami proroka Mohameda. Fakt ovšem je, že srovnání s medvídkem není tak lichotivé jako srovnání s tygrem.

Prezident Zeman by měl urychleně vyzvat kardinála Duku k modlitbám, aby se nezjistilo, že Krteček připomíná nějakého významného papaláše z čínského politbyra. Z takové rány by se naše diplomacie nikdy nevzpamatovala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner