Spisovatel viděl sovětské zlo. Kupte si slavné dílo Návrat ze SSSR na e-shopu FORUM

archiv

André Gide: Návrat ze SSSR | FOTO: archiv

Na e-shopu FORUM si nyní můžete zakoupit knihu Návrat ze SSSR, kterou napsal spisovatel André Gide. Knihu, která po vydání naprosto šokovala velkou část světa. Tuto publikaci vydalo v roce 2015 nakladatelství Bourdon.

Slavné dílo jednoho z nejvýznamnějších francouzských a evropských spisovatelů minulého století. Kniha, která nejen ukázala, že její autor dokáže vidět víc než fasády domů, kolem kterých jezdí. Je to zároveň kniha, jež vedla k zásadnímu rozkolu v intelektuálních kruzích 30. let; a byla jednou z prvních, které přispěly k pochopení skutečné podstaty toho, kam směřovalo sovětské Rusko a celý experiment budování komunismu.

KNIHU OBJEDNÁVEJTE ZDE

André Paul Guillaume Gide byl francouzský prozaik a dramatik, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1947. Byl okouzlen projektem komunistické společnosti, který ovšem chápal po svém jako uskutečnění moderně reformovaných vztahů prvotního křesťanství. Své nadšení dával najevo od začátku 30. let. Společně s André Malrauxem intervenoval v Berlíně za osvobození uvězněného komunistického funkcionáře Georgi Dimitrova a roku 1936 navštívil dokonce Sovětský svaz.

Hluboké rozčarování z této cesty pak popsal ve své reportáži Návrat ze SSSR, která vyvolala ostrou kritiku ze strany tehdejších levicových intelektuálů, přestože mnoho z nich nemělo se sovětským prostředím vlastní zkušenosti (u nás například vystoupil s polemikou básník Stanislav Kostka Neumann ve své knize Anti-Gide).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner