Novinky.cz šíří hoax o migraci, upozorňuje reportér ČT

Eric Drooker

Reportér České televize Jan Moláček dnes odpoledne na svém facebookovém profilu upozornil na nepravdivou zprávu šířenou serverem Novinky.cz. Na Novinkách vyšel dnes ráno článek s názvem „Mladí ze západu míří do Česka, cítí se tu bezpečněji“. V textu se píše, že podle „průzkumů, které si nechává dělat Evropská unie“ se do Čech z obav před migranty stěhuje čím dál více mladých lidí.

Byl vlevo dole…

Novinky původně uvedly jako autora výzkumu společnost Intrum Justitia, která se zabývá vymáháním dluhů a žádné průzkumy pro EU mimo svůj obor nevypracovává. Jak zjistil Moláček, na webu Intrum Justitia je k dohledání pouze přibližně půl roku starý evropský report, který se však naopak věnuje odcházení z Česka, především pak z ekonomických důvodů. „O bezpečnosti, obavách z migrantů nebo čemkoli podobném není v celém reportu ani slovo,“ dodává Moláček.

Sama společnost pak na Moláčkův podnět požádala zpravodajský server o opravu. Novinky následně odkaz na Intrum Justitia odstranily a nahradily jej tvrzením, že výzkum pochází z dílny Českého statistického úřadu. Na jeho stránkách však takovou zprávu rovněž nenajdete, ČSÚ se pak v reakci na Moláčkův dotaz proti tvrzení Novinek ohradil. „Prognózami o tom, kdo a odkud má zájem přijít do ČR, se totiž opravdu nezabýváme,“ dodává úřad ve vyjádření.

Omluvte se, vzkazuje Moláček

V tuto chvíli už z článku na Novinkách zmizela i zmínka o statistickém úřadu, kterou nahradila formule „podle některých analytických zpráv…“. Reportér Moláček, který na celý případ upozornil, na závěr svého příspěvku vyzval redakci Novinek, aby text smazala a omluvila se.

Otázkou nadále zůstává, proč jeden z nejčtenějších českých zpravodajských serverů pustil do světa absolutně vymyšlenou informaci o neexistujícím výzkumu. Je snad migrační téma tak lákavé, že je o něm možné pro vyšší návštěvnost napsat cokoli a na ověřování informací nezávisí? Podle Novinek asi ano.

Poznámka redakce: V tuto chvíli (čtvrtek 17.3.2016, 20:29) je text stále na Novinkách (zde), a redakce ani neuznala za nutné celou věc jakkoliv komentovat. 

Aktualizace (sobota 18:26): Web Novinky.cz zveřejnil včera v článku omluvu (zde).

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články