Audit: Praha potvrdila, že jde o střet zájmů. Hřib chce zjistit, proč je audit tajný

Pražský primátor Zdeněk Hřib  (ČTK)

Pražský primátor Zdeněk Hřib | FOTO: ČTK

Dost možná to nakonec bude pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kdo ukončí veškeré spekulace o závěrech Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Pražský magistrát obdržel finální verzi auditu jako jedno z připomínkových míst. Ve vyjádření potvrdil, že se jedná „o významný střet zájmů“, a nyní chce primátor na dlouho plánované návštěvě Bruselu ověřit, proč je dokument důvěrný a není možné ho zveřejnit.

„Aktuálně řešíme s právním oddělením otázku případných sankcí vyplývajících z jeho zveřejnění. Občané mají právo znát jeho obsah a my ho v žádném případě nechceme veřejnosti tajit. Jedná se o závažný střet zájmů,“ uvádí.

()

Hřib odlétá do Bruselu již dnes večer. Na cestě se bude snažit u příležitosti zasedání výborů regionů, kde je delegátem, setkat s někým kompetentním, aby si ověřil, proč je dokument důvěrný a není možné ho zveřejnit. Vzhledem k tomu, že se podle vedení hlavního města jedná o významný střet zájmů, mají občané právo vědět, jak se zachází s veřejnými prostředky.

K jeho rozhodnutí se přidal i pirátský radní pro transparentnost Adam Zábranský: „Je veřejný zájem, aby byl audit co nejdříve zveřejněn. Budu první, který ho obratem předá novinářům, aby se občané mohli dovědět, co je obsahem tohoto dokumentu. Nechceme ale Prahu vystavit sankcím od Evropské komise, proto si nyní ověřujeme, že audit můžeme zveřejnit.“