Novinky z Babišova města. Při otevření zahrádek chtělo ANO zdražit jejich pronájem

Babišova chemička Lovochemie v Lovosicích, na pozadí České středohoří (ČTK)

Babišova chemička Lovochemie v Lovosicích, na pozadí České středohoří | FOTO: ČTK

Podpora podnikání v takzvaném Babišově městě, tedy severočeských Lovosicích, kde strana Andreje Babiše dlouhodobě drtivě vítězí ve volbách, probíhá přesně tak, jak ji realizuje samotná Babišova vláda. Každý podle svých možností, je potřeba dodat. Zatímco vláda ANO podnikatele dlouhodobě drtí pomocí EET, kontrolního hlášení a v posledních měsících zákazy, nefunkčním systémem pomoci a nyní dokonce výzvami k vrácení pomoci, případně jejímu prošetření, na malém městě mají zastupitelé ANO menší možnosti, ale neméně zákeřné.

Sice má vedení města za ANO menší možnosti, ale činí se. Pomoc podnikatelům ze strany města během koronakrize? Neexistuje. Ale zato vedení města přišlo s tak mimořádným nápadem, že udivil i ty nejotrlejší. Před několika týdny, když vláda zveřejnila informaci o tom, že konečně povolí otevření předzahrádek restaurací, sešli se zastupitelé v Lovosicích a měli projednat návrh na zvýšení ceny pronájmu předzahrádek pro podnikatele.

FORUM 24 (archiv)

„Upřímně řečeno jsme byli šokovaní z toho, s čím na jednání přišli. Nakonec se nám společně se zastupitelem za TOP 09 a argumentací jedné z občanek podařilo prosadit zrušení hlasování o tomto bodu. Přijde mi naprosto absurdní v takové situaci podnikatelům ještě zvyšovat pronájem předzahrádek. Navíc v situaci, kdy ostatní města městské nájmy snižují nebo odpouštějí, protože si podnikatelů váží,“ popsal deníku FORUM 24 Vojtěch Srba, zastupitel Lovosic za ODS.

Má pravdu. Průmyslové město Lovosice, které zatěžují chemické provozy předsedy vlády Babiše pod názvem Lovochemie a Preol, nepatří v Ústeckém kraji k nejvyhledávanějším turistickým cílům. „Podnikatelé to nemají ve městě nejjednodušší. A přesto jim město chce zvyšovat nájmy. Je to naprosto šílené. Mám známé, kteří požádali město o odpuštění nebo snížení nájmu v městském prostoru, protože jim vláda zakázala podnikat. Město jakoukoliv takovou pomoc odmítlo. Jediné, co umí, je posílat upomínky a vymáhat penále. Ostudné je, že je jediné široko daleko. Všechna ostatní města v regionu podnikatelům pomáhají. Tady ne. ANO se pěkně vybarvilo,“ vysvětlil situaci ve městě místní podnikatel, který si z pochopitelných důvodů nepřál uvést své jméno, ale redakce ho má k dispozici.

A jak to vidí v deset kilometrů vzdálených, turisticky atraktivních Litoměřicích? Takhle: „Litoměřičtí radní pokračují v pomoci místním podnikatelům. Poté, co loni do podpory podnikatelů provozujících živnost v nebytových prostorách vlastněných městem a uzavřených vládním rozhodnutím investovali více než dva miliony korun, přišli s dalším rozhodnutím. Za letošní rok se nemusí hradit poplatek za zábor veřejného prostranství související s umístěním předzahrádek před provozovnami,“ uvádí tisková zpráva města Litoměřice. Koalici v Litoměřicích vede ODS.

Zpět do Lovosic. Tady dlouhodobě vítězí ve volbách hnutí ANO, i když i tady už citelně oslabilo. V komunálních volbách v roce 2018 dosáhlo ve městě ANO až na necelých 60 % a už podruhé za sebou uzavřelo koalici s komunisty. V loňských krajských volbách v Lovosicích volilo stranu Andreje Babiše 38 % voličů. Pro premiéra jsou Lovosice zásadním místem. Odtud pochází jeho druhá manželka Monika, se kterou se seznámil, když pracovala na sekretariátu Lovochemie. A právě chemička je tím druhým důvodem. Také nákupem Lovochemie, který je plný podezřelých transakcí, zahájil Babiš své podnikání v 90. letech. Před několika lety nechal z dotací postavit ještě sousední chemičku Preol, která z dotované řepky vyrábí biosložku, kterou Babiš prodává státu, který řídí Babiš. Stát ji pak v podniku Čepro přidává do nafty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]