Novodobá ruská svastika. Vladimir Putin a jeho „Z“ připomíná temno nacistů

Ruský symbol "Z" (AdobeStock)

Ruský symbol "Z" | FOTO: AdobeStock

Písmeno Z. Mají ho na sobě ruská vojenská auta, běžní občané Ruska si jej na různých místech vyvěšují, případně jej kreslí na své vozy jako vyjádření podpory ruské okupace Ukrajiny a kroků diktátora Vladimira Putina. Toto písmeno a jeho nový kult, zdá se, znamená víc než jen nějaký vzkaz. Je to nová ideologie, znamení doby, a vzhledem k válečnému běsnění si nelze nevzpomenout na hákový kříž a nacistickou ideologii. Vladimir Putin dělá evidentně všechno pro to, aby se stal Adolfem Hitlerem 21. století.

Existuje hned několik výkladů, co vlastně písmeno Z znamená. Nejčastěji se hovoří o tom, že jde o odkaz na spojení „za pobědu“ (за победу, tedy za vítězstvím), případně že jde o Z jako Západ, který se Ruská federace chystá porazit. The New Yorker připomíná i další teorie, například ruské slovo „zakanchivaem“ (заканчиваем, končíme), popř. „Z“ ve slově denacifikace (v angličtině de-Nazification).

Poprvé se písmeno začalo objevovat na vojenských autech, když se ruská vojska seskupila u ukrajinské hranice. Zde několik měsíců vyčkávala až do chvíle, kdy 24. února 2022 napadla Ukrajinu.

Písmeno má ale daleko děsivější konotace, než je nějaké znamení na vojenských vozidlech. Rusové jsou totiž ve vymývání mozků skutečně důslední. Tak například ve městě Kazaň, jak informuje list New York Post, donutili pracovníci dětského hospicu vyjít na smrt nemocné děti ven do sněhu a vytvořit tam „Z“ ze svých těl.

Ruští vojáci vytvářejí „Z“ například z odznaků mrtvých ukrajinských vojáků. Písmeno se běžně stává také součástí propagandistických médií nebo třeba stránek na oficiálně povolených sociálních sítích. Každý, kdo se snaží dát najevo, že stojí za agresivní politikou Vladimira Putina, se písmenem prezentuje.

Putin a jeho propaganda využívají písmeno ke sjednocení podporovatelů a k tomu, aby udrželi ruské obyvatelstvo v bojové náladě. Dokazují to videa, která natáčí ruská vláda a na nichž „nabuzení“ fanoušci Putinovy politiky skandují, zpívají, mávají vlajkami a šíří hesla, která jsou v ruském marketingu běžně používaná a která pak opakuje velká část ruských občanů, jež navíc od víkendu nemá téměř přístup jak k facebooku a twitteru, tak ani k nezávislým médiím.

Vláda, ale i iniciativní Rusové natáčejí tzv. flash moby, při nichž se velké skupiny lidí sejdou a natočí secvičené propagandistické video. Ani na nich „Z“ nechybí.

Moskevská státní televize Russia Today dokonce na svém webu nabízí propagační předměty s písmenem „Z“. Symbol si dávají na auta či do výloh firmy, aby daly najevo svůj souhlas s Putinovým režimem. Náměstek gubernátora regionu Kemelovo Sergej Civilev podle britského deníku The Guardian oznámil, že se Kemelovo přejmenuje na KuZbass.

Russia Today / profimedia.cz

Symbol ale není výhradně ruskou záležitostí. Symboly jsme mohli vidět například na proruské demonstraci, která se konala v srbském Bělehradě právě v den, kdy v ostatních městech včetně Prahy vyšli lidé do ulic, aby podpořili Ukrajinu a vyslechli si projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Celou Putinovu ideologii kromě výše jmenovaného znaku provází také propojení s ortodoxní ruskou pravoslavnou církví. Symboly křížů, souhlas patriarchy, propojení náboženství a vlastenectví a jistý mystický nádech, i to připomíná atmosféru Hitlerova nacistického Německa. Je evidentní, že Putin jde v jeho stopách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články