Novotnému došla s Čínou trpělivost. Neotvírejte si na nás hubu, vymiňuje si v depeši ministrovi

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS)  (FB)

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) | FOTO: FB

„To bylo naposledy, co jste si takto otevřeli hubu na Českou republiku! Vaše vyjádření je daleko za hranou diplomaticky přijatelného!“, píše starosta Řeporyjí Pavel Novotný prostřednictvím velvyslance čínskému ministrovi zahraničí, a prominentům čínského režimu spílá do drzých kašparů. S ohledem na situaci je Novotného reakce svým způsobem adekvátní. 

„Využil jsem svého práva formulovat stanoviska městské části a morální povinnosti dočasně s dalšími pražskými starosty a primátorem formulovat zahraničněpolitická stanoviska České republiky, a právě poprosil Vlastičku z naší podatelny, ať skočí na poštu odeslat do Číny prostřednictvím velvyslance ČLR následující depeši,“ uvedl svůj aktuální zahraničněpolitický počin na sociálních sítích.

„Nás nebudete cvičit z pozice síly a upozorňuji, že reakce z naší strany by byla stejná i v případě, že byste u nás investovali 14x více než naši přátelé z Tchaj-wanu a ne 14x méně,“ vymiňoval si dále řeporyjský starosta v narážce na nelichotivou obchodní bilanci s Čínou.

Čínská despocie s osvědčeným zastrašováním po letech narazila (oscartian547 on Foter.com)

Novotný jako starosta, navíc ještě pouhé okrajové městské části, nemá možnost vydávat platná stanoviska za Českou republiku. Z čistě formálního hlediska a pravidel diplomacie tedy dosáhl mimořádné míry absurdity. Je to ovšem stejná absurdita, jaké dosáhli i mocenští spojenci Zeman-Babiš, když čínské komunistické despocii vyprodávali českou suverenitu. Jestliže čínský diplomat opakovaně vyhrožuje druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli České republiky a jestliže si Miloš Zeman vzal na hrad bolševického špeha a vydržoval ho tam jako poradce, pak lze veškeré myslitelné hodnoty, pravidla a zvyklosti, z nichž vycházela česká zahraniční politika, s úspěchem vnímat jako pošlapané. A v tomto světle pak lze Novotného psaní považovat za svým způsobem adekvátní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]