Novotný: Maršál koronaviru Babiš hodně ztratil, ale Prchal ho ještě jednou zvedne

Pavel Novotný a seznam řeporyjských dobrovolnic šijících roušky (FB Pavla Novotného)

Pavel Novotný a seznam řeporyjských dobrovolnic šijících roušky | FOTO: FB Pavla Novotného

Starosta pětitisícové městské části Řeporyje na okraji české metropole Pavel Novotný dělá v pohnutých časech totéž, co mnoho jiných lidí v samosprávě – supluje stát v zajišťování základních potřeb nutných k překonání pandemie koronaviru. Jak popisuje v rozhovoru pro deník FORUM 24, vláda naprosto selhala. 

Pane starosto, spolustraníci z ODS si vás cení mimo jiné pro vaši kompetenci ve vztahu k médiím. Jejich značnou pozornost si v posledním týdnu získali někteří členové vlády v souvislosti s pandemií koronaviru a problémy kolem zajištění respirátorů a dalších ochranných pomůcek. Pomohli si jednotliví aktéři, anebo se jejich snažení před kamerami v očích voličů spíše mine účinkem?

Vaší otázce nerozumím, vůbec jsem ji nepochopil. Hovoříte s velkoorganizátorem manufaktur na roušky, protože respirátory pro náš domov důchodců přiveze pan premiér jumbo jety určitě už pozítří.

Nemáte snad k vládním tiskovým konferencím žádné postřehy? Jistě jste je sledoval.

Řeporyje úplně přestaly poslouchat blekotajícího psychopata. Mě zajímá tisková konference vlády jen tehdy, jsou-li přítomni Hamáček s Prymulou.

()

Nezajímá vás, kdy dostanete roušky?

Řeporyje jsou v tomto ohledu naprosto soběstačné. Mám tu 11 manufaktur na roušky. Rozváželi jsme je a dostaly se také na každého, kdo si přišel. Za posledních šest dnů jsme ušili na 1300 roušek. Zároveň už jsme i usměrnili několik spekulantů. Jinak musím dodat, že v těžké situaci nespoléháme jen sami na sebe, ale pomáháme si s ostatními městskými částmi. S jejich starosty se radíme přes videokonference magistrátu. Všichni jsme online, je tam perfektní součinnost. Řeporyje tuhle poslaly dvě roušky až do Letňan (další okrajové čtvrti na opačném konci Prahy – pozn. red.). Byly pro jistou penzistku, takhle si tu pomáháme.

Takže vládu nepotřebujete?

Páteční videokonferenci na magistrátu bych chtěl vidět organizovat Andreje Babiše. Mám tu dezorientované důchodce, jezdím za nimi s multikárou, a paní je přesvědčená, že mezi 10. a 12. hodinou nesmí do obchodů. Potíž je v tom, že ne každý důchodce má celý den puštěnou ČT24, a kromě toho záleží i na tom, jak těm lidem nějakou informaci podáte. Mně se líbí na panu Hamáčkovi, že mluví česky, dá dohromady holou větu a dokonce pospojuje několik vět do souvislého sdělení. Když mluví pan Hamáček k 80leté stařence, tak ta potom má jasno – dostává jasné sdělení, kterému rozumí a pochopí je. Dokonce má pocit, že s ní ten člověk soucítí, že mluví k ní. Naproti tomu krizovou komunikaci Úřadu vlády z posledního týdne já nebudu vůbec komentovat.

Proč ne?

Protože bych tu zas slyšel hučet ty neexistující jumbo jety. Vždyť ten člověk dává protichůdné informace! Přitom Andrej Babiš nejspíš vůbec neví, že si všichni okolo něj, včetně jeho ministrů, organizují za jeho zády vlastní krizové štáby a nechají ho dělat tu jeho „diskotéku“. Pokud nedej bože nastane jiná hrozba, která se nebude odvíjet v týdnech, ale v hodinách, až budeme čelit meteoritu nebo blackoutu, a tuto zemi budou nadále řídit senilní vrchní velitel ozbrojených sil a blábolící psychopat, nechci domýšlet, co s námi bude.

Za stávající situace jsem vděčný za magistrát, za hladkou komunikaci v ODS, za starosty a za vlastní štáb.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jakého nejzávažnějšího pochybení se vláda dopustila?

Není možné, abychom žili v zemi, kde v lednu ministr zdravotnictví prohlásí, že je všechno zajištěné, aby za sedm týdnů (!) vyšlo najevo, že nemá vůbec nic. U nás v první linii neměli zdravotníci vůbec nic, a pan ministr s velkou pompou spustil web, který na mě působí dojmem, že byl spíchnutý tak za hodinu. To bylo před týdnem v pátek, a v neděli vyšlo najevo, že roušky řeší čtyři dny. To je naprosté selhání.

Stejně tak není možné, aby premiér v debatě komerční televize v poledne řekl, že téhož dne asi vyhlásí karanténu, čímž vyvolá pořádný rozruch, a na následném jednání oznámí, že od půlnoci zavírá zemi, přičemž to jednání končí osm minut po půlnoci. Něco takového by bylo nemyslitelné snad i v Albánii v roce 1950.

Co ale vůbec není možné, je to, že osm dnů nesvolal Ústřední krizový štáb. To není na odstoupení, to je na hodně přísný trest k tomu.

Kdybych já řekl svému veliteli hasičů Jirkovi Svobodovi: ‚Jirko, jsi v týmu, ale řídit to bude nějaký můj člověk z ODS‘, tak přece půjde o jasné porušení pravidel, a za takhle vážné situace, jaké čelíme, bych to vnímal jako zločin. Jak je možné, že starostové takových děr, jako jsou Řeporyje, vědí přesně, co mají dělat, například svolat krizový štáb? V něčem improvizujeme, ale dodržujeme předem stanovené harmonogramy.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Jak Andrej Babiš vyjde z krize?

Myslím si, že hodně ztratí. Tohle mu policisté, zdravotníci ani lidé z pečovatelských služeb neodpustí. Vždyť je nechal úplně ve štychu! To samé domovy důchodců. Mohu zmínit ten ve Zličíně, kde bylo 150 starých lidí bez jediné roušky. S pomocí Českého rozhlasu se je podařilo zajistit.

Pro tohle všechno tipuji, že i jeho voliči na venkově vnímají, že je něco špatně. Na druhou stranu bych řekl, že i tohle Marek Prchal ještě zvládne a do měsíce z Andreje udělá zachránce České republiky, takže Andrej – maršál koronaviru – vyhraje i ty další volby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]