Novotný: Koněv byl masový vrah. Řeporyje porazily Rusko ve válce, jeho reakce jsou nám lhostejné

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný
 (FB Pavel Novotný)

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný | FOTO: FB Pavel Novotný

Kontroverzní socha sovětského vojevůdce maršála Koněva definitivně zmizela z pražského náměstí Interbrigády v Bubenči. Je to provokace, se kterou souhlasím, komentuje přesun sochy v rozhovoru pro deník FORUM 24 řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Ohrožení nového pomníku vlasovců v Řeporyjích se ale neobává. Městská část je podle něj dostatečně střežena a zkušeností s ruskou stranou má taktéž dost.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Městská část Praha 6 odstranila v pátek sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Vaše první reakce?

Hned jsme se spojili s panem starostou (Ondřejem Kolářem za TOP 09 – pozn. red.) a gratulovali jsme k okamžitému a razantnímu řešení dané věci. A musím říct, že od chvíle, kdy jsme to zveřejnili, opět volají Rusové a ptají se, jestli je pravda, že je Koněv pryč a my jsme ve finále s památníkem vlasovcům. Všechno jsem potvrdil a dodal, že naše pamětní deska bude na místě, které omylem označila ruská televize. Díky jejich omylu jsme posléze uznali, že je to správné umístění.

A nesmírně se mi líbí i nová iniciativa bývalého europoslance Štětiny (Jaromír Štětina, nyní předseda hnutí ESO – pozn. red.), který navrhuje na místo Koněva pomník generála Kutlvašra (Karel Kutlvašra patřil mezi velitele, kteří v květnu 1945 stáli v čele osvobození Prahy – pozn. red.). To je vynikající nápad, který bychom chtěli jakkoliv podpořit.

Podle místostarosty Prahy 6 Jana Laciny (STAN) se ale místo začínalo stávat bezpečnostním rizikem, jelikož zde docházelo ke srážkám příznivců a odpůrců Koněvovy sochy. Nebojíte se, že to samé může potkat pomník vlasovců?

My jsme s ohledem na tohle riziko pracovali od první chvíle. Pražská městská policie nám tam zdarma instalovala kamerový systém a další instaluje opět zdarma Magistrát. Takže místo bude opravdu hlídáno sítí bezpečnostních kamer. V rámci toho probíhala i samotná realizace. Chtěl bych upozornit všechny, kdo by chtěli narušit klid v Řeporyjích, že jsme nedávno porazili ve válce Rusko, a jsme tak samozřejmě připraveni.

Chystáme navíc i další umělecké dílo. Nyní jsme za nějakých sto padesát tisíc získali nerezovou desku, zdarma máme zedničinu, stejně tak i zmiňovaný kamerový systém, a hlavně významné umělecké dílo. Čekám pochvalu od ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže), který to celé prověřuje. Samozřejmě na udání.

Archiv Novotný

Pamětní deska k pomníku vlasovcům

 

Vraťme se ještě ke Koněvovi. Prozatím bude socha uložena v depozitáři a následně by měla být součástí expozice plánovaného Muzea paměti 20. století. Patří tam?

Jednoznačně. Je to další provokace, se kterou naprosto souhlasím. Jestliže jde o výstavu paměti 20. století, tak nepochybuji o tom, že ta výstava bude silně antikomunistická. Takže tam samozřejmě masový vrah a špína chlap Koněv, který nechal bombardovat Mladou Boleslav dva dny po válce, určitě patří. Nutno ale zmínit, že v depozitáři leží věci i desítky let.

Pavel Novotný a seznam řeporyjských dobrovolnic šijících roušky (FB Pavla Novotného)

Když to sečteme, odstraněný pomník maršála Koněva, místo něj návrh na pomník Kutlvašrův, a nový památník vlasovcům. Jakou můžeme očekávat reakci ruské strany?

Já jsem dostal reakci z ruské strany dvě minuty po tom, co jsem uveřejnil tweet, že jsme gratulovali Praze 6. Co se ale týče vlasovců, tak postupně zveřejňujeme všechny práce na desce a máme vynikající ohlasy vyjma ruské strany k textu pamětní desky. Takže reakce určitě i k tomu očekáváme, ale jsme k nim stejně po celou dobu naprosto lhostejní. Stále platí, že si do ničeho nenecháme kecat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]